Predčasné voľby pred brexitom? Vláda Borisa Johnsona má v parlamente prevahu už iba jedného hlasu

Predčasné voľby pred brexitom? Vláda Borisa Johnsona má v parlamente prevahu už iba jedného hlasu

Bývalý starosta Londýna a exminister zahraničných vecí Boris Johnson nahradil na premiérskej stoličke Theresu May. embed kód
LONDÝN / Britská Konzervatívna strana premiéra Borisa Johnsona prehrala štvrtkové doplňovacie voľby, v ktorých si obyvatelia waleského volebného obvodu Brecon and Radnorshire vyberali svojho zástupcu do Dolnej snemovne britského parlamentu. Znamená to, že vláda má v parlamente v ťažkom období pred brexitom prevahu už iba jediného hlasu.

So 43-percentnou podporou voľby vyhrala kandidátka opozičných Liberálnych demokratov Jane Dodds. Jej hlavný protikandidát z Konzervatívnej strany Chris Davies získal 39 percent hlasov. Davies sa snažil udržať si mandát po tom, ako ho usvedčili a pokutovali za spreneveru.

Výsledky volieb môžu znamenať problémy pre vládu pri hlasovaniach v parlamente, pričom už zároveň zostávajú iba menej ako tri mesiace do brexitu.

Johnson sa stal britským premiérom iba minulý týždeň a prisľúbil, že krajinu vyvedie z Európskej únie do 31. októbra, či už s dohodou, ktorú s Bruselom vyrokovala jeho predchodkyňa v premiérskom kresle Theresa Mayová, alebo bez nej. Parlament však v minulosti hlasoval proti tomu, aby krajina odišla z únie bez dohody a je pravdepodobné, že sa o to pokúsi znova.

Prevaha jedného hlasu a otázka predčasných volieb 

Konzervatívci nemajú v Dolnej snemovni väčšinu a musia sa spoliehať na desať hlasov severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP). Vládna koalícia má tak po strate mandátu za Brecon and Radnorshire s 320 poslancami z celkových 639 prevahu už iba jediného hlasu.

Znamená to, že Johnsonova vláda môže mať problém presadiť akúkoľvek legislatívu a je zraniteľná voči hlasovaniu o nedôvere, čo môže viesť k predčasným parlamentným voľbám.

Po brexite spravíme z Veľkej Británie to najlepšie miesto na Zemi. Aj toto prehlásil nový britský premiér, excentrický Boris Johnson, pri vystúpení v Dolnej snemovni britského parlamentu. Viac vo videu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA/REUTERS

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:35 TOP STAR
12:55 Kutyil s.r.o. II.
13:40 NOVÝ ŽIVOT II.
12:05 Profesionáli II.
13:00 Simpsonovci IX.
13:30 Simpsonovci IX.
11:45 Pod povrchom
12:50 Ochrana svedkov IV.
13:50 FBI
12:45 Bob a Bobek králiky z klobúka
12:55 Knihy od Stonožky
13:05 Ruby z dúhy I.
12:40 Ve jménu krále
14:55 Kamkoliv půjdeš
16:50 Život ryb