Sľuboval Rusom štátne zákazky výmenou za podporu, teraz odstúpil

Sľuboval Rusom štátne zákazky výmenou za podporu, teraz odstúpil

VIEDEŇ / Rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strache rezignoval na svoju funckiu deň po prevalení škandálu s videonahrávkou, na ktorej dohaduje biznis s ľuďmi, o ktorých si myslel, že sú zástupcovia vplyvných ruských oligarchov. Strache povedal, že sa stal "obeťou cieleného politického útoku". Vo funkcii ho nahradí momentálny minister dopravy Norbert Hofer.

Rakúskom otriasa korupčný škandál potom, ako sa  vicepremiér Strache objavil na videozázname, na ktorom hovorí o štátnych zákazkách pre údajných ruských investorov výmenou za podporu v kampani. Zjavne hovoril aj o možnostiach nelegálneho financovania krajne pravicovej Strany slobodných, ktorej šéfuje. 

Oznámil, že odchádza, aby zabránil ďalšiemu poškodzovaniu vlády a vyhlásil, že sa stal "obeťou cieleného politického útoku", ktorý používal protizákonné metódy.

Video bolo podľa portálu BBC nakrútené na španielskom ostrove Ibiza v roku 2017 a v piatok ho v rámci spoločnej reportáže zverejnili Der Spiegel a Süddeutsche Zeitung.

Zatiaľ nie je jasné, kto zorganizoval stretnutie a kto nakrúcal zábery. Vidno na nich Stracheho a Johanna Gudenusa, ďalšieho politika Strany slobodných, ako sa rozprávajú so ženou, ktorá sa vydávala za neter ruského oligarchu. Vravela, že hľadá možnosti, ako investovať v Rakúsku.

Obaja politici pijú a fajčia, sediac na pohovkách. Žena navrhla napríklad kúpiť 50% vlastnícku účasť v rakúskom denníku Kronen-Zeitung a zmeniť jeho redakčné smerovanie smerom k podpore Strany slobodných. Strache vymenoval niekoľkých novinárov, ktorých by z denníka "vytlačil". Taktiež sa zdá, že žene navrhoval vybavenie štátnych zákazok. 

Skvelé vzťahy s Ruskom má aj ďalšia členka rakúskej vlády, ktorej prišiel na svadbu osobne zagratulovať ruský prezident Putin:

Zdroj: noviny.sk/BBC

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:40 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
12:00 NOVINY O 12:00
12:30 TOP STAR
10:40 DVOJIČKY
11:35 Áno, šéfe USA III.
12:30 NA CHALUPE
10:50 Nákupné maniačky
12:00 UHÁDNI MÔJ VEK
12:50 Hawaii 5.0 VIII.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Kúzlovanie
12:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
09:35 Hluboká voda
11:30 Skoro dospělá
13:10 Rivalky na hrazdě