Trump vyhlásil z dôvodu IT hrozieb stav núdze

Trump vyhlásil z dôvodu IT hrozieb stav núdze

Archívna reportáž
embed kód
WASHINGTON / Americký prezident Donald Trump vyhlásil stav núdze, aby ochránil americké telekomunikačné siete pred "zahraničnými protivníkmi". Zároveň vydal kontroverzný zákaz.

Prezident podpísal výkonné nariadenie, ktoré zakazuje americkým spoločnostiam používať zahraničné telekomunikačné zariadenia, o ktorých sa predpokladá, že môžu predstavovať riziko pre národnú bezpečnosť. Zákaz sa menovite nevzťahuje na žiadnu spoločnosť, je však očividne namierený proti čínskemu technologickému koncernu Huawei.

​Viaceré krajiny, medzi nimi USA, vyjadrili v posledných mesiacoch obavy, že čínska vláda využíva produkty Huawei na sledovanie. Biely dom v stanovisku uviedol, že cieľom nariadenia je "chrániť Ameriku pred zahraničnými protivníkmi, ktorí aktívne a vo zvýšenej miere vytvárajú a zneužívajú zraniteľnosti v informačných a komunikačných technológiách a službách".

Krok Washingtonu s veľkou pravdepodobnosťou prispeje k ďalšiemu zhoršeniu vzťahov s Pekingom, ktoré už značne zaťažuje aktuálna colná vojna. Čínsky technologický gigant rozhodnutie USA kritizoval a uviedol, že zákaz len poškodí amerických spotrebiteľov a spoločnosti.

Vyhlásenie stavu núdze nie je prvé v prezidentskej kariére Donalda Trumpa. Pozrite si reportáž:  

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:00 BUČKOVCI 3
17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
16:40 Simpsonovci XXIII.
17:10 Simpsonovci XXIII.
17:35 DVOJIČKY
16:20 Hawaii 5.0 VIII.
17:10 Kosti
18:05 Súdna sieň
16:35 Macko Uško
16:45 Okido I.
17:00 Rapotáčik 2
16:40 Paddington
18:25 Rivalky na hrazdě
20:15 Dokažte mi vinu