Podvodníci sfalšovali olivový olej. Do zahraničia ho vyvážali v tisíckach litrov

15.05.2019 12:14 Noviny.sk Zahraničie

Podvodníci sfalšovali olivový olej. Do zahraničia ho vyvážali v tisíckach litrov

Archívna reportáž
embed kód
FOGGIA / Podvodníci v Taliansku a tiež v Nemecku predávali namiesto olivového oleja, sójový a slnečnicový olej. Ten bol obohatený o látku chlorofyl, pričom ho vydávali za extra panenský olivový olej. V rámci medzinárodnej operácie nazvanej "Žlté zlato" zadržali talianski policajti v spolupráci s Europolom a Eurojustom viac ako 20 ľudí. Nekvalitný olej sa dostal do viacerých krajín a vychytených reštaurácií.

Akcia Žlté zlato talianskym policajtom v spolupráci s európskymi agentúrami Europol a Eurojust skončila úspešne. Zadržali 24 ľudí, z toho 17 v juhotalianskom meste Cerignola a dvoch ľudí v Nemecku. Informoval o tom taliansky list La Repubblica a agentúra DPA s odvolaním na prokuratúru v meste Foggia a na Eurojust. 

Podvodníci obvinení z nezákonného obchodovania a falšovania potravín, predávali olej v nezanedbateľnej časti Talianska. A to aj do renomovaných reštaurácií. V Nemecku ich predávali za výrazne nižšiu cenu ako je trhová. Založili tiež fiktívne spoločnosti o ktorých tvrdili, že sa v nich olivy spracovávajú. Podľa vyšetrovateľov používali okrem sójového oleja aj slnečnicový olej, do ktorého tiež zamiešavali rôzne prísady, napríklad betakarotén alebo chlorofyl. 

"V Nemecku olej dodávali do reštaurácií a supermarketov hlavne v Stuttgarte, Frankfurte a v Berlíne," informoval Eurojust. Každé dva týždne do zahraničia vyviezli 23 tisíc litrov oleja pôvodne vydávaného za olivový. Celková škoda sa odhaduje na najmenej 8 miliónov eur. 

V priebehu vyšetrovania, ktoré začalo v roku 2015, bolo z predaja skonfiškovaných 150 tisíc litrov oleja. Podozriví každý rok kúpili cez milión litrov lacnejšieho oleja, ktorý potom predávali za vyššiu cenu, napísala agentúra DPA.

Pri výrobe kvalitného extra panenského olivového oleja sa olivy nezbierajú, ale nechávajú ich spadnúť zo stromu do pripravenej plachty. Tento druh olivového oleja je možné získať iba mechanickým lisovaním za studena. 

Pozrite si reportáž o zozname potravín, ktoré by mali mať nižšiu daň:

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:10 Prvé oddelenie II.
05:20 Prvé oddelenie II.
05:45 Noviny TV JOJ
05:00 Súdna sieň
05:45 Súdna sieň
06:40 Postavíme, opravíme, zveľadíme
05:20 Pod povrchom
06:10 Záchranári
07:15 Skutočné príbehy
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:05 Láska na tři roky
07:55 Altamira
09:40 Zůstaň nablízku