Na Srí Lanke zasahujú experti z Interpolu a FBI. Vedie ich český odborník na terorizmus

Na Srí Lanke zasahujú experti z Interpolu a FBI. Vedie ich český odborník na terorizmus

KOLOMBO / Polícia aj armáda naďalej pátrajú po organizátoroch útokov na Srí Lanke, ktoré si vyžiadali takmer 360 obetí. Tamojšie úrady už zadržali desiatky podozrivých. Na mieste tragédie pracujú experti Interpolu aj americkej FBI. Vedie ich český odborník na terorizmus. Rovnako Slovenská informačná služba vydala varovanie pre slovenských občanov.

"Rýchla odozva Interpolu na udalosti na Srí Lanke a česká stopa nechýba. Som hrdý, že tím špecialistov vedie český policajt pôsobiaci v Interpole ako expert na terorizmus," uviedol prostredníctvom sociálnych sietí šéf českej polície. Viac informácií nechce česká strana zverejniť, či už sa jedná o meno alebo fotografiu, a to s ohľadom na bezpečnosť českého policajta a ochranu celého tímu. Ten je podľa Šárky Junovej, ktorá v oblasti Srí Lanky niekoľko rokov žije, vidieť na každom kroku. V krajine panuje výnimočný stav. "Armáda s políciou, spoločne s Interpolom naozaj robia, čo môžu, aby vrátili situáciu do normálu. Dnes údajne objavili budovu, sklad, kde mali teroristi vyrábať bomby. Výnimočný stav bol vyhlásený, aby armáda a polícia mohli jednať promptne a nemuseli čakať na nejaké povolenia," informovala Šárka Junová.

​Všetci turisti z Čiech a Slovenska, o ktorých sa majiteľka cestovnej kancelárie Šárka Junová stará, sú v poriadku. V noci naďalej platí zákaz vychádzania, nefungujú sociálne siete, zhoršil sa aj prenos dát pri videohovoroch. "Cez deň je zákaz vychádzania zrušený. V médiách prebehlo, že tu je občianska vojna na spadnutie a že sú proti sebe moslimovia s budhistami, nie je pravda," dodala Šárka Junová.

Slovenská informačná služba odporúča odložiť vycestovanie

Slovenská informačná služba vzhľadom na pokračujúcu nestabilnú a neprehľadnú bezpečnostnú situáciu na Srí Lanke odporúča občanom SR, aby svoj prípadný zámer vycestovať do tejto krajiny prehodnotili a zvážili odloženie cesty minimálne do upokojenia situácie. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca SIS Branislav Zvara, potrebné je postupovať v súlade s pokynmi ministerstva zahraničných vecí. "SIS bude prostredníctvom Národného bezpečnostného analytického centra (NBAC) situáciu na Srí Lanke v nadväznosti na uznesenie Bezpečnostnej rady SR naďalej intenzívne monitorovať," uviedol Zvara.

Srí Lanku od začiatku roka 2019 navštívilo niekoľko tisíc občanov SR. "Aj v tejto súvislosti SIS upozorňuje, že turisti zo zahraničia môžu predstavovať pre islamských teroristov atraktívny cieľ alebo príležitosť zmocniť sa ich ako rukojemníkov," zdôraznil Zvara. Pre občanov SR, ktorí už na Srí Lanke sú, podľa neho platí odporúčanie, že si musia intenzívne všímať zmeny v bezpečnostnej situácii, rešpektovať všetky pokyny tamojších bezpečnostných zložiek, podriadiť sa pokynom, ktoré sa týkajú zákazu vychádzania, vyhýbať sa verejným zhromaždeniam a podľa možností obmedziť individuálne cestovanie. "Potenciálna hrozba teroristických útokov na Srí Lanke sa ani v súčasnom období nedá, napriek nasadeniu bezpečnostných zložiek, úplne vylúčiť a je relevantná predovšetkým vo väčších mestách Srí Lanky," upozornil Zvara.

Tajná služba tiež v tejto súvislosti odporúča strpieť kontroly a striktne rešpektovať pokyny bezpečnostných zložiek, nevyhotovovať fotografie alebo videozáznamy príslušníkov bezpečnostných síl a vojenskej techniky a tiež nenosiť so sebou predmety, ktoré by mohli bezpečnostné zložky považovať za podozrivé, vrátane vysielačiek. Nie je vhodné nechávať voľne položenú batožinu alebo zvršky, keďže môžu vyvolať podozrenie, že ide o nástražné výbušné zariadenie. Dôležité je hlásiť ihneď stratu cestovných dokladov alebo iných identifikačných dokumentov.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:45 Súdna sieň
15:00 Kutyil s.r.o. II.
15:50 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
13:45 Dovidenia, stará mama ! II.
14:20 Profesionáli
15:15 Nákupné maniačky
14:00 JAG V.
15:00 Kosti
16:00 Doktori II.
14:05 Robošváb II.
14:30 Sherm a jeho mikróby
14:45 Ferdo Mravec
13:00 American Teen
14:50 Růžový a černý
16:40 Pan Dokonalý