Mimoriadny samit k brexitu v Bruseli. Premiérka požiadala o odklad do 30. júna

Mimoriadny samit k brexitu v Bruseli. Premiérka požiadala o odklad do 30. júna

BRUSEL / Viem, že európski partneri už môžu byť z toho frustrovaní. Priznala britská premiérka Theresa May po prílete do Bruselu, kde eurolídrov čaká ďalšie kolo brexitových rozhovorov. Na mimoriadnom samite riešia, či dať Britom ďalší odklad a na koľko. Theresa May najnovšie požiadala o termín do konca júna, namiesto mája. Donald Tusk jej rovno ponúkol viac času.

Pôvodne mali byť Briti mimo Únie už týždeň a pol. Ani tri roky od referenda sa nevedia vo svojom parlamente dohodnúť na tom, ako svojim kolegom z pevniny zamávať. No a tak sú eurolídri v Bruseli na výnimočnom samite opäť. Na poslednom samite sa štátnici dohodli, že buď Briti odídu neriadene, teraz v piatok 12. apríla, alebo riadene 22. mája. Ani to najnovšie nestačí. Premiérka požiadala o odklad do 30. júna. 

"Viem, že mnohí sú už frustrovaní z toho, že sa mimoriadny summit vôbec koná. A že sme dnes mali byť z Únie preč. No ja ľutujem najmä to, že sa britskému parlamentu doteraz nepodarilo schváliť brexitovú dohodu," povedala May.

Donald Tusk po všetkých týchto skúsenostiach Mayovú tromfol a navrhol, aby Briti dostali ešte viac času. A to až rok. Keby si počas neho Briti dohodli, čo treba, mohli by kedykoľvek odísť. Vo svojom liste ostatným lídrom vyjadril pochybnosti, že by sa Britom do 30. júna podarilo ratifikovať dohodu riadeného brexitu. 

"Ja mám kopec trpezlivosti. Pre mňa je fajn aj marec na budúci rok," uviedol český premiér Andrej Babiš. Akokoľvek to už bude a Briti zostanú v Únii aj po máji, musia usporiadať voľby do europarlamentu. Potom by sa naďalej zúčastňovali na riadení Únie, a to sa viacerým nepozdáva. Mohli by tak blokovať rôzne strategické rozpočtové a podobné rozhodnutia. Štátnici ale stále veria v rozumnú dohodu. 

Nekonečný brexit stále nekončí. Na čom sa lídri s britskou premiérkou dohodnú, sa podľa optimistov dozvieme neskoro večer, realistov hlboko v noci a pesimistov až nad ránom. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:55 Kutyil s.r.o. II.
13:40 NOVÝ ŽIVOT II.
14:50 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
13:00 Simpsonovci IX.
13:30 Simpsonovci IX.
14:35 POLICAJTI V AKCII
12:50 Ochrana svedkov IV.
13:50 FBI
14:50 Dr. House III.
13:25 Viking Vicky
13:35 Viking Vicky
13:50 Volám sa Caillou V.
12:40 Ve jménu krále
14:55 Kamkoliv půjdeš
16:50 Život ryb