Sociálna sieť zakáže podporu belošského nacionalizmu a separatizmu

Sociálna sieť zakáže podporu belošského nacionalizmu a separatizmu

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Spoločnosť Facebook na rovnomennej sociálnej sieti a službe Instagram zablokuje "chválenie, podporovanie a prezentáciu belošského nacionalizmu a separatizmu". Oznámila to v stredu prostredníctvom blogu s tým, že tak začne robiť od budúceho týždňa.

Používateľov, ktorí budú vyhľadávať termíny spojené s nadradenosťou bielej rasy, zároveň budú odkazovať na charitu, ktorá bojuje proti krajne pravicovému extrémizmu. Spoločnosť sa tiež zaviazala, že vylepší svoju schopnosť identifikovať a blokovať materiály od teroristických skupín.

Facebook povoľoval vybraný obsah týkajúci sa belošského nacionalizmu, ktorý nepovažoval za rasistický, pričom povoľoval aj výzvy používateľov na vytvorenie belošských etnických štátov, píše spravodajský portál BBC. Spoločnosť vysvetlila, že považovala biely nacionalizmus za prijateľnú formu prejavu podobnú "veciam ako je americká hrdosť či baskický separatizmus, ktoré sú dôležitou súčasťou identity ľudí". Ako ďalej uviedla, po troch mesiacoch konzultácií s "členmi občianskej spoločnosti a akademikmi" zistila, že biely nacionalizmus nemožno zmysluplne oddeliť od presadzovania nadradenosti bielej rasy a organizovaných nenávistných skupín.

Spoločnosť sa ocitla v ostatnom období pod značným tlakom po tom, čo muž na Facebooku naživo vysielal útoky v mešitách v novozélandskom meste Christchurch, ktoré si vyžiadali 50 mŕtvych. Viacero svetových lídrov vyzvalo spoločnosti vlastniace sociálne médiá, aby prijali väčšiu zodpovednosť za extrémistický materiál, ktorý zverejňujú ich používatelia. Facebook po útokoch oznámil, že video malo pred jeho stiahnutím viac ako 4 000 zhliadnutí. Ako tiež uviedol, počas prvých 24 hodín od útoku odstránil viac ako 1,5 milióna kópií videa, pričom 1,2 milióna videí zablokoval pri nahrávaní na sieť.

Ak vás facebook vyzve, aby vás mohol rozpoznať pomocou tváre, dovolíte mu to?:

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:00 Hoď svišťom
13:40 NOVÝ ŽIVOT II.
14:50 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
12:30 Profesionáli
13:15 Simpsonovci VII.
13:45 Simpsonovci VII.
12:55 Ochrana svedkov III.
13:50 Doktori III.
14:50 Dr. House II.
13:05 Ruby z dúhy I.
13:15 Rybičky Flip a Flap
13:25 Viking Vicky
12:40 Osudová láska
14:15 Světlo mezi oceány
16:35 Arthur a souboj dvou světů