Jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
VIDEO: Nórska dráma na mori. Z výletnej lode museli evakuovať stovky ľudí
Zdielať na

VIDEO: Nórska dráma na mori. Z výletnej lode museli evakuovať stovky ľudí

HUSTADVIKA / U západného pobrežia Nórska pokračovala aj v noci evakuácie cestujúcich z výletnej lode Viking Sky, ktorá sa v sobotu kvôli búrlivému počasie dostala do ťažkostí. Lodi, na ktorej palube bolo celkovo 1373 ľudí, vypadli motory a za silného vetra a vlnobitia ju prúd unášal k pobrežiu. Ešte pred polnocou sa podarilo činnosť troch zo štyroch motorov obnoviť, záchranári však pomocou vrtuľníkov ďalej odvážajú cestujúci na pevninu.

Do bezpečia stihli prepravili 463, uviedla miestna polícia. "Tri zo štyroch motorov fungujú, a to znamená, že loď teraz môže plávať sama," povedal hovorca záchranárov Per Fjeld. Loď sa teraz vzďaľuje od pobrežia rýchlosťou dvoch až troch uzlov (asi 3,7 až 5,6 kilometra za hodinu).

​Výletná loď viezla 915 cestujúcich a početnú posádku. Tunajšie pobrežie je plné plytčín a útesov, a pre veľké lode je preto nebezpečné sa dostať do jeho príliš tesnej blízkosti. V sobotu navyše na mieste panovalo veľmi zlé počasie: fúkal vietor s rýchlosťou okolo 90 kilometrov za hodinu, vlny boli vysoké až osem metrov.

Na palube lode Viking Sky boli najmä turisti z Británie a USA. Vlastník lode, spoločnosť Viking Ocean Cruises, žiadne ďalšie podrobnosti neuviedla. Štyri helikoptéry, ktoré lietali medzi loďou a pobrežím, evakuovali len malú časť cestujúcich a operácie pokračovala až do rána. Dovtedy evakuovali podľa policajného veliteľa Borgeho Amdama 338 ľudí, 17 zranených bolo hospitalizovaných; podľa médií sú traja pacienti vo vážnom stave, a to vrátane deväťdesiatročného muža a jeho sedemdesiatročnej manželky. Podľa záchranárov majú loď odvliecť remorkéry do nórskeho prístavu Molde.

Pozrite si autentické video z lode: 

"Bála som sa. Nikdy som nezažila nič tak desivého," povedala nórskej televízii NRK Janet Jacobová, ktorá patrila medzi prvé skupinu cestujúcich evakuovaných do neďalekého Molde. Let vrtuľníkom do bezpečia sa odohrával za silnej víchrici, ktorá jej pripomínala "tornádo", a tak sa modlila "za bezpečie všetkých na palube". Američan John Curry povedal NRK, že obedoval, keď sa loď začala otriasať. "Vypukol jednoducho chaos. Na let vrtuľníkom by som radšej nespomínal, nebolo to nič pekné," dodal.

Okrem výletnej lodi Viking Sky sa v sobotu dostalo v rovnakej oblasti do problémov aj nákladné plavidlo Hagland Captain. Deväť členov jeho posádky už záchranári s vrtuľníkmi evakuovali.

Viking Sky podľa vyplávala na dvanásťdennú plavbu 14. marca z Bergenu, cestujúci sa pozreli okrem iného do Narviku a Stavangeru. V utorok budúci týždeň mala loď plavbu ukončiť v britskom prístave Tilbury na Temži.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy