Orbán pripustil, že Fidesz možno odíde z Európskej ľudovej strany. Na vine je jeho kampaň

Orbán pripustil, že Fidesz možno odíde z Európskej ľudovej strany. Na vine je jeho kampaň

Archívna reportáž
embed kód
BUDAPEŠŤ / Maďarský premiér Viktor Orbán pripustil, že spor kvôli protibruselskej kampani jeho vlády by mohol skončiť vystúpením jeho strany Fidesz z Európskej ľudovej strany. Ak sa to stane, rozhovory o novej politickej platforme začne v Poľsku.

Európska ľudová strana teraz zvažuje vylúčenie Fideszu zo svojich radov, okrem iného kvôli bilboardom, ktoré útočia na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera. "Debata by mohla skončiť tým, že Fidesz nájde svoje miesto nie vo vnútri alebo von z ľudovej strany," povedal Orbán s tým, že ak budú musieť začať niečo nové, rozhovory o tom začne zrejme v Poľsku. 

Do Varšavy sa Orbán chystá v nedeľu, aby sa spolu s ostatnými členmi V4 zúčastnil na oslavách výročia vstupu krajín do NATO. 

Orbán sa posťažoval, že na Fidesz vo vnútri Európskej ľudovej strany útočia promigračné sily, ktoré sa podľa neho snažia zmeniť celú stranu na medzinárodnú promigračnú organizáciu, pričom Maďari sa im v tom snažia zabrániť. Šéf maďarskej vlády dodal, že "pokiaľ ide o migráciu a ochranu kresťanskej kultúry, nie je žiadny kompromis možný".

Odpor proti migrácii je pre Orbána jedna z hlavných tém nielen pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu. Kritizovaná kampaň Európskej únie spája šéfa Európskej komisia Jeana-Clauda Junckera a amerického miliardára a filantropa Georga Sorosa s podporou migrácie a s oslabovaním ochrany hraníc. 

V utorok kandidát Európskej ľudovej strany na post predsedu Európskej komisie Manfred Weber povedal, že na to, aby Fidesz mohol ostať medzi európskymi ľudovcami, musel by okrem iného odstrániť kontroverzné bilboardy. Šéf Orbánovho kabinetu Gergely Gulyás uistil, že budúci týždeň ich vymenia. 

O prípadnom vylúčení Orbánovej strany budú Európski ľudovci hlasovať 20. marca.

Ešte v januári sa proti Orbánovej vláde konali veľké protesty.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:00 Krúdovci
10:00 Avengers: Endgame
14:05 Mission: Impossible
08:25 Súdna sieň
09:45 Skutočné príbehy
11:00 Slnečná
09:10 Tanec je moja vášeň
11:35 Kosti III.
12:35 Kosti III.
09:35 Sníček a Dúhalka
09:50 Knihy od Stonožky
10:00 Cesta za pokladom
09:20 Gagarin
11:25 Tankový prapor
12:55 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část