Ani obete nečakali takýto rozsudok. Vysokého predstaviteľa cirkvi odsúdili za krytie zneužívania detí

Ani obete nečakali takýto rozsudok. Vysokého predstaviteľa cirkvi odsúdili za krytie zneužívania detí

Archívna reportáž
embed kód
LYON / Francúzsky súd uznal vo štvrtok vysokého predstaviteľa katolíckej cirkvi kardinála Philippeho Barbarina vinným z neoznámenia zločinu pedofílie u jedného z kňazov. K prekvapivému rozhodnutiu v tejto nasledovanejšej kauze sexuálneho zneužívania vo Francúzsku dospel súd v Lyone a Barbarinovi uložil šesťmesačný podmienečný trest odňatia slobody za to, že v období medzi júlom 2014 a júnom 2015 pedofíliu neoznámil.

Údajné obete zneužívania kňazom Bernardom Preynatom uviedli, že Barbarin a iní cirkevní predstavitelia roky kryli správanie kňaza a niektoré skutky sú tak premlčané, takže aj samotné obete očakávali oslobodenie kardinála spod obžaloby. Proti obvineniu argumentoval tiež prokurátor s tým, že neexistuje dôkaz zákonného pochybenia.

Na odsúdenie reagoval aj obhajca odsúdeného kardinála. Rozhodnutie súdu pokladá za nespravodlivé a odvolá sa voči nemu. "Pre súd bolo ťažké odolať takému tlaku," uviedol jeden z advoktov Jean-Félix Luciani. Naproti tomu predstaviteľ združenia obetí sexuálneho zneužívania La Parole Libérée verdikt uvítal ako veľké víťazstvo. Výsledok je podľa neho znamením, že obete sexuálneho zneužívania budú vypočuté.

K zneužívaniu desiatok chlapcov v 80. a 90. rokoch minulého storočia sa kňaz Preynat priznal a súdiť ho majú v samostatnom procese.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, SITA, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
19:35 Profesionáli II.
20:25 Život s Helen
23:00 Infiltrátor
19:00 Súdna sieň
20:10 Doktori II.
21:00 Dr. House VIII.
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
20:10 Macko Uško
18:30 Cesta domů
20:15 Rukojmí
22:05 Mortdecai: Grandiózní případ