Traja venezuelskí vojaci dezertovali. O pomoc požiadali Kolumbiu

Traja venezuelskí vojaci dezertovali. O pomoc požiadali Kolumbiu

CARACAS / Pre napätú situáciu na hranici Venezuely s Kolumbiou dezertovali traja členovia Národnej gardy, pričom požiadali susedný štát o pomoc. Venezuelský prezident Nikolas Maduro v piatok oznámil, že krajina uzavrie hraničné priechody s Brazíliou, čiastočne tak urobili aj na hranici s Kolumbiou. Napokon sa podarilo kamiónu s humanitárnou pomocou preniknúť do krajiny.

Kolumbijské úrady potvrdili, že žiadosť od vojakov v sobotu ráno obdržali. Stalo sa tak po tom, čo venezuelská vláda nariadila čiastočné zatvorenie hranice s Kolumbiou.

​Chce tak zabrániť dodaniu zahraničnej humanitárnej pomoci, ktorú plánuje do krajiny naopak dostať opozícia. Líder opozície Juan Guaidó v tejto súvislosti vyzval armádu, aby umožnila kamiónom s pomocou vstúpiť do Venezuely.

Boj o pomoc

Zároveň Guaidó na vojakov apeloval, aby sa "postavili na stranu ľudu". Vojaci predtým použili slzotvorný plyn proti obyvateľom, ktorí začali z pohraničného mosta odstraňovať cestné zátarasy.

​Streľba počas zrážok so skupinou domorodých obyvateľov na hranici s Brazíliou, kde chce opozícia rovnako prijať humanitárnu pomoc, si vyžiadala v piatok dve obete.

Kamión prenikol do krajiny 

Prvý kamión s humanitárnou pomocou z Brazílie v sobotu prešiel do Venezuely. Na twitteri to oznámil šéf opozície Juan Guaidó. Ten organizuje odchod ďalšej časti humanitárnej pomoci z Kolumbie. Pri hraniciach s touto krajinou sa zhromaždili davy ľudí, ktorí presviedčajú armádu, aby napriek rozkazom prezidenta Nicolasa Madura nechala pomoc prejsť.

Nákladné autá s pomocou, ktorú čakajú v Kolumbii pri hraničnom mesta Cúcuta budú vyložená na kolumbijskej strane mosta Simóna Bolívara a pomoc bude ďalej prepravená ľudskou reťazou do Venezuely, oznámil podľa agentúry Reuters kolumbijský migračný úrad.

Pozrite si archívnu reportáž o vládnej kríze v krajine: 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:50 Bučkovci 2 - Slnko, seno, dedina
17:30 Noviny
18:00 Bez servítky
15:30 Veľké upratovanie X.
16:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:35 Agentka bez minulosti
15:55 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
16:55 Súdna sieň
17:55 Súdna sieň
16:20 Najmenší slon na svete
16:35 Macko Uško
16:45 Okido I.
15:15 Štěstí jménem Lucky
16:55 Kdybych měl křídla
18:35 Zlatokopka