Odsúdený väzeň už trikrát prežil svoju popravu. Kat bol unavený

Odsúdený väzeň už trikrát prežil svoju popravu. Kat bol unavený

Archívna reportáž
embed kód
MALAWI / Väzeň Byson Kaula, ktorý čakal v cele smrti v africkom štáte Malawi, bol už trikrát takmer popravený. Kat ale pokaždé prestal pracovať skôr, ako stihol obesiť všetkých väzňov zo zoznamu, pretože bol už príliš unavený. Muž nakoniec prežil až do doby, kedy krajina prestala uplatňovať trest smrti.

Kaula sa do väzenie dostal za čin, ktorý podľa svojho tvrdenia nespáchal. Súd ho v roku 1992 odsúdil za vraždu svojho zamestnanca, keď proti nemu krivo svedčili závistliví susedia. 

Stalo sa to na konci totalitného režimu prezidenta Hastingse Bandy, ktorý tejto krajine na juhovýchode Afriky vládol tvrdou rukou v rokoch 1964 až 1994. Vraždy sa vtedy trestali smrťou. 

Unavený kat 

V celej krajine bol ale iba jeden kat, ktorý navyše cestoval po niekoľkých častiach regiónu, kde vykonával súdne popravy. Keď teda prišiel raz za pár mesiacov do Malawi, nikdy nestihol obesiť všetkých zo zoznamu určených k poprave. 

Kaulovi sa tak trikrát stalo, že na neho neprišla rada, lebo kat už bol príliš unavený. V jednom prípade popravil za dve hodiny 18 odsúdených, Kaula mal pritom poradové číslo 21. Kat ale povedal, že to už stačilo a príde až o ďalší mesiac. Kaula sa pre nervové vypätie už dvakrát snažil spáchať samovraždu. Oba pokusy však prežil. 

Rozsudok zmenili 

Po nastolení demokracie v roku 1994 bolo vykonávanie trestu smrti v Malawi pozastavení a žiadny prezident od tej doby nepodpísal príkaz k poprave. Kaulov rozsudok naposledy zmenili a bol prepustený na slobodu. Momentálne žije na svojej farme a cez víkendy pomáha ako dobrovoľník v resocializačnom programe pre prepustených väzňov. 

Pozrite si archívnu reportáž o treste smrti pre čínskeho Jacka Rozparovača: 

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:45 Skryté čísla
01:40 INKOGNITO
03:40 Rodinné záležitosti
22:35 Rallye smrti 2050
00:35 Hviezdna brána III.
01:35 Súboj kúzelníkov I.
23:00 TIPOS INFO
23:05 Tajomstvá a lži I.
00:00 Spackané plastické operácie: Po zákroku II.
22:50 Volám sa Caillou V.
23:15 Fix a Foxi
23:40 Albert spoznáva svet
21:55 Barva pleti
23:55 Alibi na klíč
01:25 Zabít pro pana Perkinse!