Demokrati a republikáni v USA sa dohodli na financovaní múru na hranici s Mexikom

Demokrati a republikáni v USA sa dohodli na financovaní múru na hranici s Mexikom

WASHINGTON / Americkí demokrati a republikáni v pondelok v noci vo Washingtone dosiahli všeobecnú dohodu o financovaní múru, ktorý chce prezident Donald Trump nechať postaviť na americko-mexickej hranici. Zabránili tak ďalšiemu takzvanému shutdownu - čiastočnému zastaveniu financovania amerických federálnych úradov.

​Diskusia sa týkala aj zadržiavania migrantov bez dokladov. Bližšie detaily o dohode však zatiaľ nepotvrdili. Trump podporovateľom v texaskom El Pase povedal, že zatiaľ nemal čas na preskúmanie dohody, no podotkol, že by "nikdy nepodpísal zákon, ktorý by viedol k hromadnému prepusteniu násilných zločincov".

Republikánsky senátor Richard Shelby uviedol, že sa im podarilo dohodnúť na všetkých bodoch a dodal, že tento týždeň budú pracovať na detailoch. BBC uvádza, že podľa niektorých správ vyčlenia na výstavbu múru 1,375 miliardy dolárov (v prepočte približne 1,5 miliardy eur), pričom Trump požadoval 5,7 miliardy dolárov (približne 6,4 miliardy eur).

Demokrati takisto žiadali obmedziť počet migrantov bez dokumentov, ktorí sú už v USA, a ktorých môže zadržiavať Imigračný a colný úrad. Podľa dohody ich počet znížia zo súčasných 49 057 na 40 250.

Šéf Bieleho domu ukončil predchádzajúci shutdown koncom januára. "Ak sa nám nepodarí získať férovú dohodu s Kongresom, 15. februára nastane ďalší shutdown alebo využijem práva, ktoré mi dáva ústava USA na vyriešenie tohto stavu," vyhlásil vtedy politik.

Trump nedávno vystúpil s prejavom o stave Únie. Pozrite si reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/BBC/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:50 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Fórky, vtipky XXVIII.
05:40 Súdna sieň
06:15 Nevinní
07:25 Panelák VII.
06:00 Prvé oddelenie
06:20 Prvé oddelenie
06:45 Kutyil s.r.o. II.
06:05 Bob staviteľ
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:40 Tashiho svet
06:35 Zoolander
07:55 Kde je Albert?
09:30 Henry ze zkumavky