Súd rozhodol. Viktor Janukovyč je vinný z vlastizrady a vedenia agresívnej vojny

Súd rozhodol. Viktor Janukovyč je vinný z vlastizrady a vedenia agresívnej vojny

KYJEV / Ukrajinský súd vo štvrtok uznal bývalého prezidenta Viktora Janukovyča vinným z vlastizrady a vedenia agresívnej vojny. Informovala o tom agentúra Unian. Dôkazy o vine z vlastizrady a spoluvine na vedení agresívnej vojny vyhlásil súd za dostatočné.

Výšku trestu sudca zatiaľ neoznámil. Bývalý prezident Janukovyč  bol súdený v neprítomnosti. "Napriek tomu, že svoju vinu nepriznal, súd obvineného uznal na základe primeraných a prípustných dôkazov vinným zo spáchania trestných činov vlastizrady a napomáhania pri vedení agresívnej vojny," povedal sudca.

Kyjevský súd v neprítomnosti odsúdil bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča za vlastizradu na trinásť rokov väzenia. Za napomáhanie v agresívnej vojne proti Ukrajine bol bývalý prezident žijúci teraz v ruskom exile odsúdený na dvanásť rokov, pričom oba tresty si má odpykať súbežne. Súd tiež rozhodol o zhabaní Janukovyčovho majetku. Z obvinenia pre pokus o zmenu štátnych hraníc bol Janukovyč pre nedostatok dôkazov oslobodený.

Neuveriteľný luxus a bohatstvo našli obyvatelia Ukrajiny po otvorení Janukovyčovej vily:

Janukovyčov advokát označil rozsudok za nezákonný a novinárom povedal, že sa odvolá. Sudca Vjačeslav Devjatko podľa neho vyniesol verdikt pod nátlakom ukrajinskej štátnej moci. Vynesený trest za vlastizradu sa pohybuje v hornej hranici sadzby, maximálny trest stanovuje ukrajinský trestný zákonník vo výške pätnásť rokov. Rovnaký trest mohol Janukovyč dostať aj za napomáhanie agresívne vojne. Podľa žalobcov Janukovyč žiadal Rusko o vojenskú pomoc, aby potlačil prozápadné demonštrácie v Kyjeve. Sudca pri čítaní rozsudku vyhlásil, že bývalý prezident svojím správaním otvoril Rusku dvere k anexii Krymského polostrova a k rozpútaniu separatistickej vojny na východe Ukrajiny. "Napriek tomu, že svoju vinu nepriznal, súd obvineného uznal na základe primeraných a prípustných dôkazov vinným zo spáchania trestných činov vlastizrady a napomáhania vo vedení vojny," povedal sudca.

​Janukovyč, ktorý bol ukrajinským prezidentom v rokoch 2010 až 2014, utiekol z Ukrajiny 22. februára 2014 po masových nepokojoch v centre hlavného mesta, ktoré si vyžiadali stovku ľudských životov. Do Ruska mu pomohli utiecť ruské bezpečnostné služby. Teraz podľa dostupných informácií žije v Rostove na Done, asi 100 kilometrov od ukrajinských hraníc. K súdu do Kyjeva sa odmietol dostaviť.

Exprezident je súdený v neprítomnosti. Jeho právnik Vitalij Serďuk oznámil, že ukrajinský súd porušil predpisy a exprezidenta o procese "riadne neupovedomil".

Žaloba na bývalú hlavu štátu bola podaná v októbri 2016. Obvodný súd v Kyjeve začal prerokovávať Janukovyčov prípad v máji 2017. Exprezidentovou zodpovednosťou za smrť ľudí zabitých počas prevratu sa má súd zaoberať v samostatnej kauze.

Pred prekvapenými očami sa otvorili brány preslávenej vily bývalého prezidenta:

Zdroj: noviny.sk/čtk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:55 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
17:30 NOVINY
18:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:20 Simpsonovci XIX.
17:45 Rýchla rota Chipa a Dala
18:10 Dovidenia, stará mama !
16:00 X Factor Veľká Británia XIV.
17:30 X Factor Veľká Británia XIV.
19:00 Kuriér
17:15 Bob a Bobek králiky z klobúka
17:25 Krtko
17:40 Strážca vesmíru Roger
16:50 Ve stínu slávy
18:25 American Teen
20:15 Prázdniny!