50 rokov od smrti Jana Palacha

50 rokov od smrti Jana Palacha

BRATISLAVA / Spolu s našimi západnými susedmi si dnes pripomíname veľmi smutné okrúhle výročie. Presne pred päťdesiatimi rokmi sa na Václavskom námestí polial horľavinou a zapálil Jan Palach. Urobil tak na protest proti situácii v Československu po jeho obsadení vojskami Varšavskej zmluvy. Zomrel o tri dni neskôr v nemocnici.

"A najednou vidím, že běží člověk takhle a celý vod hlavy, vod nohou až k hlavě byl v jednom plameni," takto pán Jaroslav Špirek opisoval v januári 1969, ako zbadal horiaceho Jana Palacha.

"Tady se upálil Palach a ten pan Špirek, Jaroslav Špirek, na něho hodil kožich," hovorí Vladimír Tůma, ďalší svedok tragédie.

Dvadsaťročný študent sa svojim činom pokúsil prebrať spoločnosť z letargie, do ktorej upadla po okupácii krajiny vojskami Varšavskej zmluvy.

Do smútočného sprievodu, zorganizovaného v deň jeho pohrebu prišli desaťtisíce ľudí.

V nasledujúcich mesiacoch sa v Československu pokúsilo upáliť takmer tridsať ďalších ľudí. Sedem z nich zomrelo. Palachov odkaz sa strane napriek veľkej snahe nepodarilo zničiť.

Na Palacha v Česku nezabúdajú dodnes. Aj preto teraz na nádvorí pražskej Karlovej univerzity slávnostne odhalili pamätnú tabuľu na jeho počesť.

Mnohí mladí študenti o zúfalom čine Jana Palacha nevedia takmer nič:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:35 Krimi
06:05 Noviny TV JOJ
06:45 SpongeBob SquarePants IX.
05:55 Súdna sieň
07:20 Banda šampiónov
09:45 Moje meno je Nikto
05:25 Extrémne metódy rodičovstva
06:05 Veľké upratovanie: New York I.
06:50 Tajné životy boháčov IV.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:05 Arrietty ze světa půjčovníčků
06:50 Králova láska
09:05 Překvapení