Petícia učiteľov žiada ministerku, aby nezavádzala ohľadne rigoróznej práce Andreja Danka

Petícia učiteľov žiada ministerku, aby nezavádzala ohľadne rigoróznej práce Andreja Danka

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Stovky učiteľov zo základných, stredných a vysokých šk- vrátane pedagógov Univerzity Mateja Bela v banskej Bystrici - podpísali petíciu s výzvou ministerke školstva Martine Lubyovej. Žiadajú ju, aby prestala zavádzať ohľadne rigoróznej práce Andreja Danka a tváriť sa, že je v poriadku.

Ministerka, rovnako ako Andrej Danko, šéf parlamentu a strany, ktorá Martinu Lubyovú nominovala na post ministerky, sa stotožnila s názorom, že nejde o plagiát, pretože účelová komisia nepoužila vo svojej správe tento termín. Stovky pedagógov podpísaných pod petíciou s tým hlboko nesúhlasia.

Svoje presvedčenie vyjadrili podpisom pod petíciou na stránke peticie.com, v nasledovnom znení:

"My dolupodpísaní učitelia základných, stredných, vysokých a všetkých ostatných škôl vyjadrujeme svoj kategorický nesúhlas so snahami zavádzať verejnosť v kauze rigoróznej práce Andreja Danka. Takéto konanie spochybňuje základné hodnoty nášho školstva.

Odpisovanie je odsúdeniahodný podvod na všetkých stupňoch slovenských škôl. Žiakov a študentov učíme, že kopírovanie cudzích myšlienok je krádež duševného vlastníctva. Vysokoškolskí učitelia nazývajú takúto formu podvádzania plagiátorstvom.

Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra charakterizuje plagiát ako napodobnenie alebo doslovný odpis cudzieho diela bez udania predlohy. Akademický slovník cudzích slov upresňuje, že plagiát je nedovolenou napodobeninou umeleckého alebo vedeckého diela bez uvedenia autora.

Účelová komisia Univerzity Mateja Bela potvrdila, že Andrej Danko vo svojej rigoróznej práci odpísal šesťdesiattri zo sedemdesiatich dvoch strán. Porušil tým nielen citačné normy, ale aj autorský zákon. Takúto prácu nemožno nazvať inak ako plagiát.

Vyzývame Vás, pani ministerka, aby ste prestali zavádzať verejnosť spochybňovaním našich hodnôt. Vieme presne rozlíšiť, kto pri písaní podvádza a kto pracuje čestne. Prekrúcanie a popieranie základných pojmov prispieva k relativizácii vzdelávacích hodnôt a degraduje naše školstvo."

Petíciu za niekoľko hodín podpísalo viac ako 600 slovenských pedagógov.

Pozrite sa, ako dopadli kauzy plagiátorstva v iných krajinách:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Bohatá zima s JOJkou
20:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:05 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:10 Ja, Frankenstein
22:00 Looper: Nájomný zabijak
19:00 Kosti VIII.
20:10 Dr. House VII.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V.
20:00 Príbehy dvoch myší II.
20:25 Robošváb II.
20:50 Sherm a jeho mikróby
18:25 Ztracený ráj
20:15 Rodinná loupež
21:55 Pán Šanghaje