Petícia učiteľov žiada ministerku, aby nezavádzala ohľadne rigoróznej práce Andreja Danka

Petícia učiteľov žiada ministerku, aby nezavádzala ohľadne rigoróznej práce Andreja Danka

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Stovky učiteľov zo základných, stredných a vysokých šk- vrátane pedagógov Univerzity Mateja Bela v banskej Bystrici - podpísali petíciu s výzvou ministerke školstva Martine Lubyovej. Žiadajú ju, aby prestala zavádzať ohľadne rigoróznej práce Andreja Danka a tváriť sa, že je v poriadku.

Ministerka, rovnako ako Andrej Danko, šéf parlamentu a strany, ktorá Martinu Lubyovú nominovala na post ministerky, sa stotožnila s názorom, že nejde o plagiát, pretože účelová komisia nepoužila vo svojej správe tento termín. Stovky pedagógov podpísaných pod petíciou s tým hlboko nesúhlasia.

Svoje presvedčenie vyjadrili podpisom pod petíciou na stránke peticie.com, v nasledovnom znení:

"My dolupodpísaní učitelia základných, stredných, vysokých a všetkých ostatných škôl vyjadrujeme svoj kategorický nesúhlas so snahami zavádzať verejnosť v kauze rigoróznej práce Andreja Danka. Takéto konanie spochybňuje základné hodnoty nášho školstva.

Odpisovanie je odsúdeniahodný podvod na všetkých stupňoch slovenských škôl. Žiakov a študentov učíme, že kopírovanie cudzích myšlienok je krádež duševného vlastníctva. Vysokoškolskí učitelia nazývajú takúto formu podvádzania plagiátorstvom.

Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra charakterizuje plagiát ako napodobnenie alebo doslovný odpis cudzieho diela bez udania predlohy. Akademický slovník cudzích slov upresňuje, že plagiát je nedovolenou napodobeninou umeleckého alebo vedeckého diela bez uvedenia autora.

Účelová komisia Univerzity Mateja Bela potvrdila, že Andrej Danko vo svojej rigoróznej práci odpísal šesťdesiattri zo sedemdesiatich dvoch strán. Porušil tým nielen citačné normy, ale aj autorský zákon. Takúto prácu nemožno nazvať inak ako plagiát.

Vyzývame Vás, pani ministerka, aby ste prestali zavádzať verejnosť spochybňovaním našich hodnôt. Vieme presne rozlíšiť, kto pri písaní podvádza a kto pracuje čestne. Prekrúcanie a popieranie základných pojmov prispieva k relativizácii vzdelávacích hodnôt a degraduje naše školstvo."

Petíciu za niekoľko hodín podpísalo viac ako 600 slovenských pedagógov.

Pozrite sa, ako dopadli kauzy plagiátorstva v iných krajinách:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
09:50 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
07:50 Profesionáli VII.
08:55 Dračie srdce 4: Bitka o srdce
07:00 Kutyil s.r.o. II.
08:05 Panelák
09:30 Dr. Dokonalý
07:10 Agi Bagi II.
07:20 Altair v Hviezdnom kráľovstve
07:35 Príšerky zo skúmavky
05:50 Ohňostroj lásky
07:25 Skleněný zámek
09:40 Pozlátko Hollywoodu