Starosta, ktorého útočník bodol do srdca, svoj boj o život prehral

Starosta, ktorého útočník bodol do srdca, svoj boj o život prehral

GDANSK / Starosta poľského mesta Gdansk Pawel Adamowicz, ktorého napadol muž ostrým predmetom, zomrel. V meste organizovali na jeho záchranu darovanie krvi. K útoku došlo na charitatívnej akcii. Upozorňujeme, že obsah nie je vhodný pre maloletých užívateľov.

Starosta poľského mesta Gdansk zranenia po útoku nožom podľahol. V pondelok o tom informoval poľský minister zdravotníctva. Na politika v nedeľu zaútočil muž, keď bol na pódiu počas ukončenia charitatívnej akcie v meste. Približne o 20:00 miestneho času vybehol muž na pódium, niečo zakričal a bodol ho 15-centimentrovým vojenským nožom. Následne videli starostu, ako si rukou drží oblasť brucha.

​V meste zorganizovali pre starostu dokonca aj darovanie krvi. Politik, ktorý po prevoze do nemocnice absolvoval päťhodinovú operáciu a bol vo vážnom stave nakoniec umrel. Podľa chirurga Tomasza Stefaniaka, Adamovicz utrpel "vážne poranenie srdca, poranenie bránice a vnútorných orgánov" a potreboval veľké transfúzie krvi.

Útok na pódiu

"Stáli sme v prvom rade. Moja dcéra zrazu hovorí - aha mami, ten ujo má nôž. Videla som, že niekto padol, no neuvedomila som si, že to bol starosta. Zľakli sme sa a ponáhľali sa preč," opisovala udalosti svedkyňa. 

Muž s 15 centimetrovým nožom sa po útoku ešte prechádzal po pódiu. Šokovaných svedkov prekvapilo, že v blízkosti nebola žiadna ochranka. Ochranka ho neskôr spacifikovala. Medzitým už záchranári 53-ročného starostu Pawla Adamoviča oživovali a previezli do nemocnice. 

"Najskôr musíme zistiť ako sa vôbec mohol dostať na pódium a tak blízko k starostovi bez toho, aby zasiahla ochranka. Zatiaľ vieme len to, že v zákulisí sa preukázal dokladom, ktorý používajú novinári. Vyšetrujeme, odkiaľ ho získal a či bol pravý," uviedla hovorkyňa polície Karina Kaminska. Poľské médiá tvrdia, že sa za novinára iba vydával. V minulosti bol odsúdený za 4 ozbrojené útoky na banky v Gdansku. Majú ho obviniť z pokusu o vraždu.

Politická pomsta

Útočníka identifikovali ako v minulosti odsúdeného kriminálnika. Muž, 27-ročný Stefan, svoj čin nazval politickou pomstou. Televízia TVN uviedla, že útočník z pódia zakričal, že ho počas vlády Občianskej platformy uväznili, pričom bol nevinný. K spomínanej politickej strane sa v minulosti hlásil aj zranený starosta. Ten je v úrade od roku 1998.

Podporu politikovi vyjadrili už aj prezident Andrzej Duda či predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý je tiež bývalý poľský premiér, spoluzakladateľ Občianskej platformy a rodák z mesta Gdansk.

V Gdansku je v reakcii na útok okrem odberu krvi na pondelok naplánovaný aj pochod proti násiliu.

Pozrite si zábery z miesta: 

Zdroj: noviny.sk/SITA/Reuters

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:10 18 ROKOV S TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
19:30 KINOSÁLA
19:55 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
19:55 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH - EUROJACKPOT
17:50 Titanic: Krv a oceľ
20:10 Klamári II.
21:00 Klamári II.
19:15 Sníček a Dúhalka
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
18:30 Arthur a Maltazardova pomsta
20:15 Za hranici
22:10 Nečekaná hrozba