Členky Pussy Riot dostanú od Ruska odškodné, rozhodol o tom štrasburský súd

Členky Pussy Riot dostanú od Ruska odškodné, rozhodol o tom štrasburský súd

MOSKVA / Rusko vyplatí trom členkám punkovej skupiny Pussy Riot odškodnenie uložené Európskym súdom pre ľudské práva. O zrušení rozsudku za škandálózny koncert v Moskve sa ale zatiaľ ruská justícia nezmieňuje.

Štrasburský súd v utorok zamietol odvolanie ruskej vlády proti skoršiemu rozsudku v kauze výtržnosti členiek Pussy Riot v moskovskom pravoslávnom chráme v roku 2012. Rozhodnutie súdu o výplate odškodného a o zrušení trestu je tak právoplatné a možnosť odvolať sa neexistuje.

Päť členiek skupiny Pussy Riot usporiadalo v moskovskom chráme Krista Spasiteľa punkovú modlitbu na protest proti podpore cirkvi Vladimírovi Putinovi pred prezidentskými voľbami v marci 2012. Tri členky poslal súd na dva roky za mreže. Jekaterine Samucevič neskôr trest zmenili na podmienku, Marija Aljochin a Nadežda Tolokonnikov vyšli na slobodu po dvoch rokoch, v marci 2014 na amnestiu. 

Moskovský súd podľa zistení Európskeho súdu pre ľudské práva porušil práva odsúdených a rozhodoval v rozpore s niekoľkými článkami európskych dohôd o ochrane ľudských práv. Rusko preto musí do troch mesiacov vyplatiť dvom odsúdeným členkám 16 000 eur a Samucevič 5000 eur. Ruský Najvyšší súd navyše musí kauzu opäť otvoriť a rozsudok zrušiť. 

Ministerstvo spravodlivosti v stredu Moskve oznámilo, že stanovené čiastky Ruskám svedomito vyplatí v stanovenom termíne. O tom, že by najvyšší súd prípad troch odsúdených členiek Pussy Riot znovu prejednal a rozsudok zrušil sa v informáciách ministerstva zatiaľ nič nespomína. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

23:10 SEDEM
00:05 PRÁZDNINY III.
01:25 Noviny TV JOJ
22:55 Nájomný vrah
01:00 It's Always Sunny in Philadelphia XIII.
01:30 It's Always Sunny in Philadelphia XIII.
22:40 Spravodlivosť v krvi VII.
23:45 Paranormálne záhady V.
00:45 Bez druhej šance
22:50 Volám sa Caillou V.
23:15 Fix a Foxi II.
23:40 Albert spoznáva svet
22:15 Gringo: Zelená pilule
00:20 Milenci těch druhých
01:55 Mrtví a neklidní