Jasno
20°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Ministri dali dohode o brexite zelenú. Je najlepšou, akú sme mohli dosiahnuť, oznámila premiérka May
Zdielať na
Zahraničie

Ministri dali dohode o brexite zelenú. Je najlepšou, akú sme mohli dosiahnuť, oznámila premiérka May

Archívna reportáž

LONDÝN / Britská vláda sa stretla na mimoriadnom zasadnutí, na ktorom mala potvrdiť text predbežnej dohody o podmienkach odchodu krajiny z Európskej únie. Kabinet je v otázke brexitu rozdelený, a preto nebolo isté, ako dopadne schvaľovanie dohody. Britská premiérka Theresa Mayová ale v stredu večer oznámila, že má podporu ministrov svojej vlády.

Zástancovia absolútnej odluky od európskych štruktúr, teda takzvaného tvrdého brexitu, už v utorok vyzvali kľúčových ministrov, aby dohodu odmietli. Objavili sa aj špekulácie o tom, že vláda padne. Opak sa ale stal pravdou a Theresa May po zhruba päťhodinovom rokovaní oznámila, že predbežná dohoda má podporu ministrov jej vlády. Podľa jej slov je dohoda tá najlepšia, akú bolo možné dosiahnuť. "Kolektívne rozhodnutie kabinetu bolo, že vláda má podporiť návrh dohody o odchode," povedala May pred svojím sídlom v Downing Street 10. Na rozhodnutie britkej vlády čakali aj v Bruseli.

Schválenie 460 stranovej dohody podľa premiérky nebolo jednoduché. "Je to rozhodujúci krok, ktorý nám umožní v nasledujúcich dňoch pokračovať a dokončiť dohodu," povedala May. 

Dohoda sa zaoberá predovšetkým právami pre občanov Európskej únie v Británii a pre Britov v iných krajinách Európskej únie, vyrovnaním britských finančných záväzkov a prechodným obdobím po odchode Spojeného kráľovstva. Rokovanie najviac komplikovala otázka režimu na hranici medzi Írskom a Severným Írskom. 

Keďže dokument schválili, mal by sa veľmi rýchlo dostať aj zástupcom vlád ostatných 27 krajín Európskej únie. Potom by mala nasledovať príprava rokovaní, vrátane ministerskej rady s cieľom zvolať ešte do konca novembra mimoriadnu schôdzu šéfov štátu a vlád EU27, ktorá by z únijnej strany text potvrdila. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie