V Keni oslavovali vznik ČSR, v Nairobi funguje továreň Baťa

V Keni oslavovali vznik ČSR, v Nairobi funguje továreň Baťa

KEŇA / Aj v africkej Keni žijú krajania, ktorí sa narodili v dnes už neexistujúcom Československu. A rozhodli sa, že si vznik spoločného štátu tiež symbolicky pripomenú.

“V našom spoločenstve začneme svätou omšou za Slovenskú republiku a zároveň aj za Českú, lebo je to sté výročie Československa a potom by
som chcel upiecť nejaký perníkový koláč, aby mi moji kamaráti pochutili na slovenskom koláči," hovorí bohoslovec študujúci v Keni Miroslav Živčák. 

Ambasády zasa pre Čechov a Slovákov žijúcich v Keni pripravili premietanie dokumentu o Alexandrovi Dubčekovi a slávnostnú recepciu. Na nej so slovenskými a českými piesňami vystúpia kenskí žiačikovia zo Slovákmi podporovanej školy. “Čo sa týka krojov, improvizovane sme zohnali látky v meste. Vybrali sme si kostýmy, ktoré sa najviac podobajú slovenským ľudovým kostýmom a urobili ich naši študenti v rámci strednej odbornej školy," opisuje Slovenka žijúca v Keni Daria Kimuli. 

“My si spomíname na našich krajanov, ktorí utekali pred nacistickou zvôľou a našli tu nový domov a myslím, že prispeli k rozvoji miestneho priemyslu, pretože to boli kožiari, obuvníci, stavitelia," rozpráva Češka žijúca v Keni Jaroslava Hlaváčková. 

Dodnes napríklad funguje pri Nairobi továreň Baťa na výrobu obuvi, či skláreň, ktorú pomáhali budovať odborníci z Československa.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ - Silvia Mabhena

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:35 DIVOKÉ KONE
08:30 Rýchla rota Chipa a Dala
09:25 Simpsonovci XXIV.
05:35 Panelák
06:20 Kutyil s.r.o. II.
06:55 OCHRANCOVIA
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
06:10 Všechno, co si přeje
07:50 Henry ze zkumavky
09:35 Poslední čas na lásku