Prostredníctvom sociálnej siete predávali deti. Hrozí im maximálne 15 rokov za mrežami

Prostredníctvom sociálnej siete predávali deti. Hrozí im maximálne 15 rokov za mrežami

Archívna reportáž
embed kód
JAKARTA / Indonézskej polícii sa minulý týždeň podarilo rozbiť zločineckú skupinu, ktorá na instagrame nabádala ľudí na predaj a kúpu detí. Počas ich ročného fungovania, sa im podarilo predať tri deti, pričom posledné predali v prepočte 850 eur. Členom gangu hrozí maximálne 15-ročné väzenie.

Podľa miestnej polície mal instagramový účet prevádzkovať 29-ročný muž z mesta Sidoarjo a 22-ročná žena. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že aj samotná zadržaná žena takto prostredníctvom aplikácie predala svoje dieťa. Medzi páchateľmi sú aj dvaja ľudia z Bali. 

Poslednú z plánovaných predajných akcií sa podarilo policajtom prekaziť, pri ktorej chcela mladá žena predať dieťa za 15 miliónov rupuií (približne 850 eur). Na mieste, kde sa zadržaní zdržiavali, rovnako polícia našla aj falošné prehlásenia o adopcii a mobili, prostredníctvom ktorých so záujemcami komunikovali. Štvorici zadržaných hrozí podľa indonézskych zákonov maximálne 15 rokov väzenia. 

Instagramový účet, ktorý je momentálne zablokovaný, sa prezentoval ako služba podporujúca "rodinné blaho" a ponúkal ľuďom riešenia rodinných problémov. Zadržaní mali zdieľať fotky mladých žien, ktoré sú pod ich opaterou a sú slobodné, čiže ich situácia je veľmi komplikovaná v moslimských krajinách. Rovnako sa na stránkach objavovali aj príbehy mladých žien, ktoré sa rozhodli pre adopciu z finančných dôvodov. Počas ročného fungovania účtu, nazbierali až 700 sledovateľov. 

K problému sa vyjadrili aj samotní správcovia Instagramu, ktorí uviedli pre theguardian.com, že ich prioritou je bezpečnosť a zásady užívania jasne zakazujú ľuďom sa zapájať do trestnej činnosti. 

Pozrite si aj reportáž o obchodovaní s ľuďmi:

Zdroj: noviny.sk/theguardian.com

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
05:10 Súdna sieň
05:15 Kixšou
05:55 Súdna sieň
05:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja - Špeciál
06:45 Policajti v akcii
08:00 Policajti v akcii
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:10 Můj kamarád delfín
07:50 Zůstaň nablízku
09:30 Až vyjde měsíc