Popravili muža, ktorý znásilnil 17 detí

26.01.2008 17:40 Noviny.sk Zahraničie
Popravili muža, ktorý znásilnil 17 detí Zdroj: Bethany King/ilustračné
V iránskej provincii Isfahán dnes popravčia čata zastrelila muža, ktorý znásilnil 17 detí. Informovala o tom agentúra AFP.

V iránskej provincii Isfahán dnes popravčia čata zastrelila muža, ktorý znásilnil 17 detí. Informovala o tom agentúra AFP.

Obetiam bolo sedem a jedenásť rokov. Muž školákom tvrdil, že ich odvedie domov, ale namiesto toho ich vodil do záhrad, kde ich sexuálne zneužíval. Potom ich opustených nechal na ulici.

V Iráne, kde sa väčšinou popravuje obesením, je zastrelenie neobvyklý spôsob vykonania najvyššieho trestu, upozornila AFP.

V tejto islamskej krajine podľa informácií médií tento rok už stihli popraviť 25 odsúdencov, minulý rok to podľa štatistík AFP bolo 298 ľudí. Počet popráv vo vlaňajšom roku oproti roku 2006 výrazne stúpol kvôli kampani, ktorá má podľa vlády zvýšiť bezpečnosť obyvateľstva. Organizácia Amnesty International pred dvoma rokmi v tejto krajine zaznamenala 177 vykonaných rozsudkov smrti.

V Iráne hrozí trest smrti ľuďom, ktorí sa dopustili vraždy, znásilnenia, obchodu s drogami vo veľkom, ozbrojeného prepadnutia a cudzoložstva.

Organizácie zaoberajúce sa ochranou ľudských práv kritizujú Irán za to, že popravy používa príliš často. Iránske úrady ale tvrdia, že ide o účinný odstrašujúci prostriedok, ku ktorému siahajú iba po dôkladnom súdnom procese.

Čo do počtu vykonaných popráv sa Irán v súčasnosti s výnimkou Číny drží v čele skupiny krajín, ktoré uplatňujú najvyšší trest.     

 
 
    

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:50 NA CHALUPE
13:05 Prvé oddelenie
13:35 Prvé oddelenie
12:00 Kosti VII.
13:00 Kosti VII.
14:00 Vražedné čísla I. + II.
11:05 Belle
13:05 Za zavřenými dveřmi
14:50 Za hranici