Spojené štáty odídu zo Svetovej obchodnej organizácie, pohrozil Trump

Spojené štáty odídu zo Svetovej obchodnej organizácie, pohrozil Trump

Archívna reportáž
embed kód
WASHINGTON / Americký prezident Donald Trump pohrozil, že jeho krajina odíde zo Svetovej obchodnej organizácie (WTO), pričom vyhlásil, že táto organizácia s USA zaobchádza nečestne.

Informuje o tom portál bbc.com, ktorý cituje Trumpov rozhovor pre Bloomberg News. "Ak sa nebudú správať rozumne, vystúpim z WTO," povedal americký prezident.

WTO vznikla preto, aby stanovovala pravidlá pre globálny obchod a riešila spory medzi krajinami. Trump tvrdí, že organizácia príliš často rozhoduje v neprospech USA, hoci pripustil, že krajina v niektorých sporoch v poslednom období uspela. Niektoré analýzy ukazujú, že USA uspeli s približne 90 percentami svojich sťažností a WTO v zhruba 90 percentách prípadov rozhodla v neprospech USA, ak niekto iný podal sťažnosť voči nim, konštatuje bbc.com.

V posledným mesiacoch sú USA v obchodných sporoch na viacerých frontoch. Najviac pozornosti priťahuje spor s Čínou. Podľa správy agentúry Bloomberg, ktorá citovala viaceré zdroje, už na budúci týždeň by USA mohli uvaliť tretiu sériu ciel voči Číne, a to na tovary v hodnote 200 miliard USD. Na otázku, či to môže potvrdiť, Trump v rozhovore pre Bloomberg povedal, že táto informácia "nie je úplne nesprávna".

 Trump odmietol zrušenie ciel na autá

Americký prezident Donald Trump odmietol ponuku zo strany Európskej únie na zrušenie ciel na autá, ak USA urobia to isté. Informuje o tom internetová stránka americkej televíznej stanice CNBC, ktorá cituje rozhovor Trumpa pre agentúru Bloomberg.

Niekoľko hodín pred štvrtkovým vyjadrením Trumpa eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová vo výbore Európskeho parlamentu pre obchod povedala, že EÚ je "ochotná znížiť dokonca naše clá na autá na nulu, všetky clá na nulu, ak USA urobia to isté". Trump však povedal, že táto ponuka "nie je dostatočná" a dodal, že európskymi "spotrebiteľskými zvykmi je nakupovať ich autá, nie kupovať naše autá".

V súčasnosti USA uplatňujú 25-percentné clá na ľahké nákladné autá a vozidlá pickup a 2,5-percentné clá na malé automobily. Európska únia uplatňuje 10-percentné clá na všetky osobné autá. Minulý mesiac sa Trump stretol s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a obaja lídri sa dohodli, že budú pracovať na zrušení ciel na priemyselné tovary okrem áut. Malmströmovej štvrtkové vyhlásenie išlo nad rámec dohody medzi Trumpom a Junckerom, konštatuje cnbc.com.

Zdroj: noviny.sk, sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PROSTŘENO
05:15 NOVÁ ZÁHRADA
05:55 DEDIČSTVO
07:25 Panelák VIII.
05:00 Súdna sieň
05:40 Dovidenia, stará mama! II.
06:15 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:30 Hostitel
08:45 Bod zlomu
10:45 Za hranici