Polojasno
17°
Bratislava
Hermína
6.5.2024
Sonda Parker Solar Probe leti k Slnku. Bude k nemu rekordne najbližšie
Zdielať na

Sonda Parker Solar Probe leti k Slnku. Bude k nemu rekordne najbližšie

FLORIDA / Z floridského mysu Canaveral dnes po sobotňajšom odklade úspešne odštartovala raketa so sondou Parker Solar Probe, ktorá zamieri k Slnku a priblíži sa mu na rekordných šesť miliónov kilometrov. Raketa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) odštartovala presne o 3:31 miestneho času (9:31 SELČ).

Sonda má vniesť nové svetlo do poznatkov o Slnku, meranie elektrických a magnetických polí a má tiež fotografovať slnečnú atmosféru. Nesie prístroje, ktoré majú byť schopné zaznamenať detaily nezachytateľné z väčšej vzdialenosti. Je chránená obalom, ktorý jej umožní prežiť aj v teplote okolo 1 370 stupňov Celzia.

Sonda nesie meno po americkom Corkymu Eugenovi Parkerovi, ktorý v 50. rokoch správne predpovedal existenciu solárneho vetra. NASA podľa médií prvýkrát pre názov sondy použila meno dosiaľ žijúceho vedca. Deväťdesiatjedenročný Parker štart sledoval a povedal, že dúfa, sa sonda prinesie poznatky o slnečnej koróne.

Pôvodne bol štart ohlásený na sobotu, ale musel byť niekoľkokrát odložený a nakoniec sa odpočet zastavil minútu a 55 sekúnd pred štartom. Odklad bol spôsobený senzorom, ktorý stráži tlak hélia. V nedeľu bolo pre štart vymedzené okienko 65 minút.

Misia Parker Solar Probe, ktorej náklady dosiahli 1,5 miliardy dolárov, má už týždenné meškanie. Za to vraj tiež mohli problémy s raketou.

Teleso s hmotnosťou takmer 700 kilogramov využije aj gravitáciu planéty Venuša. Je vybavené ochrannou vrstvou schopnou absorbovať žiar a udržať sondu aj prístroje v primeranej teplote.

Sonda má uskutočniť 24 obletov a koniec jej misie je naplánovaný na rok 2025. Najväčšieho priblíženie dosiahne v závere roka 2024, kedy sa dostane na vzdialenosť 6,2 milióna kilometrov od povrchu Slnka. Doteraz najbližšie sa dostala západonemecká sonda Helios 2, ktorá bola 41,9 milióna kilometrov ďaleko. Slnku najbližšia planéta Merkúr obieha okolo našej hviezdy vo vzdialenosti bezmála 58 miliónov kilometrov.

Pred pár dňami sme sa mohli kochať zatmením Mesiaca:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy