Jasno
27°
Bratislava
Cyprián
27.9.2023
Armádny špeciál priviezol do Česka pozostatky troch zabitých vojakov
Zdielať na

Armádny špeciál priviezol do Česka pozostatky troch zabitých vojakov

PRAHA / Telá troch českých vojakov zabitých pri teroristickom útoku v Afganistane sa vrátili do Česka. Tí zomreli pri samovražednom útoku v Afganistane.

Armádny špeciál s pozostatkami vojakov pristál v Prahe Ruzyni v stredu krátko po 16:00. Na letiskovej ploche sa uskutočnil smútočný ceremoniál, pri ktorom hlavný kaplán armády Jaroslav Knichal hovoril o strate padlých vojakov a o tom, že obetovali svoj život pri ochrane iných.

Ceremoniálu sa zúčastnili rodiny vojakov, prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a ďalší predstavitelia štátu a armády.

Armádny špeciál odprevadili od českých hraníc Gripeny. V čase jeho prílete sa na pamiatku padlých vojakov Martina Marcina (36), Kamila Beneša (28) a Patrika Štěpánka (25) rozozneli zvony v katolíckych kostoloch a chrámoch. Muža zabil v nedeľu samovražedný atentátnik, keď boli na hliadke niekoľko kilometrov od spojeneckej základne Bagram.

Po pristátí lietadlo armádneho špeciálu prišlo po letiskovej ploche k pozostalým, vojaci vyzdvihli zo stroja rakvy zakryté národnými vlajkami a uložili ich na katafalku. Knichal v krátkom smútočnom slovu hovoril o strate, ktorú teroristický útok spôsobil. "Prežívame stratu našich zosnulých vojakov. Je to strata, ktorá nás pripravuje o inteligencii, srdce, vôľu, o niekoho, kto konal spravodlivo a krásne," povedal kaplán.

Po ceremoniáli boli rakvy s telami vojakov prenesené k vozidlám. Kolóna pohrebných vozov za sprievodu Hradnej stráže a Vojenskej polície zamierila s pozostatkami do Ústrednej vojenskej nemocnice. Ľudia mohli vzdať vojakom poctu po ceste.

Minister obrany Ľubomír Metnar padlých vojakov v utorok na návrh náčelníka generálneho štábu Aleša Opatu povýšil in memoriam do hodností štábnych práporčíkov. Ministerstvo pre nich chystá ešte ďalšie ocenenie, padlí vojaci dostanú in memoriam najvyššie rezortné vyznamenanie Kríž obrany štátu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy