Thajská jaskyňa, v ktorej uviazli mladí futbalisti, sa zmení na múzeum

Thajská jaskyňa, v ktorej uviazli mladí futbalisti, sa zmení na múzeum

BANGKOK / Jaskynný komplex na severe Thajska, kde na viac ako dva týždne uviazlo 12 chlapcov a ich futbalový tréner, bude premenený na múzeum. Príbeh mladých športovcov, ktorých sa po náročnej záchrannej operácii nakoniec podarilo zo zatopenej jaskyne vyslobodiť, sa tiež zrejme dočká filmového spracovania. Informoval o tom spravodajský server BBC News.

V utorok, keď potápači vyslobodili z jaskyne poslednú päťčlennú skupinu futbalistov, thajský premiér Prajutch Čan-Oca vyhlásil, že jaskynný komplex tchao Luang bude teraz nejakú dobu uzavretý. Je podľa neho potrebné v jaskyni aj v jej okolí zaviesť bezpečnostné opatrenia, aby sa z nej mohla stať turistická destinácia.

Thajský úrad, ktorý má na starosti správu parkov a ochranu prírody, uviedol, že jaskyňa bude neprístupná minimálne šesť mesiacov. Zatiaľ nie je jasné, či plánované múzeum bude fungovať po celý rok. V monzúnovom období, ktoré trvá spravidla od júna do októbra, je totiž jaskynný komplex pravidelne zaplavovaný.

Práve nástup sezóny dažďov sa stal osudným skupine futbalistov, ktorí sa 23. júna vypravili jaskyňu preskúmať. Futbalistov v podzemí  uväznila stúpajúca voda, kvôli ktorej ustupovali stále hlbšie do jaskyne. Záchranári futbalistov nakoniec objavili 2. júla na vyvýšenej plošine štyri kilometre od ústia jaskyne. Odvtedy ich zásobovali potravinami a pripravovali evakuáciu.

Thajskí predstavitelia uviedli, že múzeum bude návštevníkov zoznamovať s priebehom záchrannej operácie v jednom z najväčších thajských jaskynných komplexov tchao Luang. Jaskyňa sa nachádza v podhorskej oblasti v severnej provincii Čchíengráj pri hranici s Barmou. Ide o pomerne zaostalú oblasť, kde nie je rozvinutá turistická infraštruktúra.

"V oblasti vznikne múzeum, ktoré predstaví priebeh záchrannej akcie. Expozícia bude interaktívne a stane sa nepochybne jednou z hlavných turistických atrakcií Thajska," vyhlásil šéf krízovej skupiny Narongsak Osottanakón.

​O sfilmovanie príbehu chlapcov z thajskej jaskyne, ktorý napäto sledovali ľudia po celom svete, prejavili už záujem dve produkčné spoločnosti. Ešte než bolo z jaskyne vytiahli všetkých 13 ľudí, oznámilo americké štúdio Pure Flix, že na mieste sú jeho producenti, robia interview sa záchranári a zbierajú materiál pre prípadný snímku.

Michael Scott, spoluzakladateľ štúdia, ktoré prevažne produkuje filmy s kresťanskou tematikou, žije v Thajsku. Jeho manželka vraj vyrastala s bývalým potápačom thajského vojenského námorníctva Šaman Gunanem, ktorý pri záchrannej misii ako jediný zahynul.

Zachránení chlapci sa zatiaľ zotavujú v nemocnici, kde kvôli karanténnym opatreniam zostanú ešte týždeň. Thajské úrady dnes zverejnili videonahrávku, na ktorej hospitalizovaní mladíci pôsobia zdravo a v dobrej nálade.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:40 Súdna sieň
05:10 Panelák
05:55 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
05:10 TOP STAR
05:25 Panelák
06:10 Profesionáli III.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Sam a Max
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:00 Zlatokopka
07:40 Anděl v utajení
09:15 Princ a já: Královské líbánky