Trump žiada od spojencov NATO viac peňazí na obranu, inak rozpúta peklo

Trump žiada od spojencov NATO viac peňazí na obranu, inak rozpúta peklo

BRUSEL / Americký prezident Donald Trump vo štvrtok zaskočil lídrov členských štátov NATO a počas druhého dňa samitu vzniesol nečakanú požiadavku. Trump priamo požaduje, aby členské krajiny NATO už do januára 2019 zvýšili svoje výdavky na obranu na dve percentá HDP.

Americký prezident Donald Trump dnes priamo na rokovaní šéfov štátov a vlád NATO s prezidentmi Ukrajiny a Gruzínska nečakane vzniesol požiadavku, aby aliančné krajiny už do januára 2019 zvýšili svoje obranné výdavky na dve percentá hrubého domáceho produktu. Vyplýva to z diplomatických informácií Českej tlačovej agentúry a Českého rozhlasu.

Kvôli požiadavke sa následne na mimoriadnom rokovaní v Bruseli zišli špičky aliančných krajín už bez gruzínskych a ukrajinských partnerov. Trump už ráno na twitteri zopakoval svoju predstavu, že spojenci by na obranu mali perspektívne vydávať dokonca štyri percentá HDP.

Americký prezident tak dnes obnovil svoj stredajší útok, ktorý smeroval v prvom rade na Nemecko, ktoré podľa neho žiada ochranu pred Ruskom platenú Spojenými štátmi, zároveň ale do Moskvy posiela miliardy za ruský plyn.

Trump opakovane spája otázku bezpečnosti a obrany so stupňujúcim sa obchodným sporom medzi USA a Európou. Urobil to aj vo štvrtok ráno, keď v ďalšej zo série poznámok na twitteri uviedol, že USA platí "desiatky miliárd dolárov, príliš moc dotujú Európu", ale na obchode vraj zároveň výrazne prerábajú.

Trump rozpúta peklo

Už v roku 2014 sa na summite vo Walese spojenci dohodli, že do roku 2024 dostanú svoje obranné výdavky na dve percentá HDP, tento rok by sa na túto hranicu malo podľa aliančných údajov dostať osem krajín. Česko ani Slovensko medzi nimi nie je. Vynakladajú len niečo cez jedno percento.

Trump podľa dobre informovaného zdroja dnes spojencom na stretnutí s prezidentmi Ukrajiny a Gruzínska pohrozil, že ak do januára všetci nenavýšia svoje výdavky na obranu na vytúžené dve percentá, "nastane peklo". Donald Trump však nepohrozil odchodom USA z aliancie, uviedli diplomati.

Podľa iného diplomata následne nemecká kancelárka Angela Merkel vyzvala na rokovanie len lídrov 29 členských krajín v sprievode s jedným ministrom, "aby sa nehádali pred partnermi".

Zdroj: noviny.sk, ČTK, Český rozhlas

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
05:10 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:00 NOVÁ ZÁHRADA
05:00 Prvé oddelenie II.
05:20 DEDIČSTVO
06:05 MacGyver
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:10 Sníček
05:20 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:15 Popelky
07:50 Vyškolena láskou
09:30 Arrietty ze světa půjčovníčků