Chránime Európu pred Ruskom a tá s ním obchoduje, povedal Trump pred samitom NATO

Chránime Európu pred Ruskom a tá s ním obchoduje, povedal Trump pred samitom NATO

BRUSEL / Európski spojenci v NATO by podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa mali zvýšiť svoje výdaje na obranu. Americký prezident kritizoval Nemecko za jeho obchody s Ruskom na stretnutí s generálnym tajomníkom aliancie Jensom Stoltenbergom. V stredu sa v Bruseli koná samit NATO.

Súčasný stav, kedy USA bráni Európu pred Ruskom a pritom európske krajiny platia Rusku vysoké sumy za zemný plyn, je podľa Trumpa voči USA neférový. "Chránime Nemecko, chránime Francúzsko, chránime všetky tieto krajiny a mnohé z nich idú, uzavrú dohodu o plynovode s Ruskom a platia miliardy dolárov do ruskej pokladne. My ich máme chrániť proti Rusku, ale oni platia Rusku miliardy dolárov," prehlásil Trump.

S nemeckou kancelárkou Angelou Merkel sa americký prezident uvidí v stredu na aliančnom samite, s ruským prezidentom Vladimirom Putinom má schôdzku naplánovanú na pondelok v Helsinkách. 

Nemecko bude podľa Trumpa zo 60 až 70 percent závislé na dovoze ruských energií. "To sa nikdy nemalo stať, ale Nemecko je úplne závislé na Rusku," povedal americký prezident s tým, že je to pre NATO veľmi zlá vec a je nutné o tom s Nemeckom hovoriť. 

Americký prezident tiež pripomenul svoju staršiu výhradu, že USA vynakladajú na obranu oveľa väčšie peniaze ako Nemecko, kde je to len okolo jedného percenta HDP. 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová obhajovala nezávislosť svojej krajiny v súvislosti s výrokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého Berlín koná pod vplyvom Ruska. Kancelárka cestou na summit NATO v Bruseli poznamenala, že vyrastala v komunistickom Východnom Nemecku. Bez spomenutia Trumpových výrokov v stredu novinárom povedala: "Sama mám skúsenosti s časťou Nemecka ovládanou Sovietskym zväzom a som dnes veľmi šťastná, že sme v mieri zjednotení ako Nemecká spolková republika a môžeme si tak určovať vlastnú politiku a robiť vlastné rozhodnutia, čo je veľmi dobré".

Trump odštartoval návštevu summitu NATO verbálnym útokom voči Nemecku, ktoré označil za "zajatca Ruska". Uviedol to v spojitosti s plánovaným ruským plynovodom Nord Stream 2, ktorý by zdvojnásobil objem zemného plynu prepravovaného priamo do Nemecka z nových ložísk na Sibíri. "Mali by sme vás chrániť pred Ruskom, no platenie miliónov dolárov Rusku považujem za veľmi nevhodné," vyjadril sa počas raňajok s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Pozrite si archívnu reportáž:

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:40 Súdna sieň
05:10 Panelák
05:55 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
05:10 TOP STAR
05:25 Panelák
06:10 Profesionáli III.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Sam a Max
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:00 Zlatokopka
07:40 Anděl v utajení
09:15 Princ a já: Královské líbánky