Skripaľa a jeho dcéru priotrávili dvaja muži, odišli do Ruska. Britský denník sa odvoláva na Scotland Yard

Skripaľa a jeho dcéru priotrávili dvaja muži, odišli do Ruska. Britský denník sa odvoláva na Scotland Yard

Archívna reportáž
embed kód
LONDÝN / Bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa, ktorého priotrávili v marci na juhu Anglicka armádnym jedom sa pokúsili zavraždiť dvaja muži, ktorí nasledujúci deň opustili britské územie. Uviedol to britský denník The Sun, ktorý sa odvoláva na zdroje Scotland Yardu.

The Sun uviedol, že sa muži v súčasnosti nachádzajú v Rusku a údajne sú pod ochranou prezidenta Vladimira Putina. Šesťdesiatročný Skripaľ a jeho dcéra Julija útok prežili a zhruba po dvojmesačnej liečbe ich prepustili z nemocnice v Salisbury. 

Londýn pripísal zodpovednosť za útok ruským tajným službám, ale Moskva akýkoľvek podiel na otrave popiera. Podľa expertov boli otrávený nervovou látkou známou ako Novičok, ktorá sa v období studenej vojny vyrábala v Sovietskom zväze. 

Britská polícia je podľa denníka The Sun presvedčená, že vo vyšetrovaní došlo k zásadnému prelomu. Svoju pozornosť sústreďujú na dve "záujmové osoby", ktoré majú takmer isto kontakty v Rusku. Obe osoby podľa Scotland Yardu opustili Britániu 24 hodín po útoku. Mená ale nezverejnili, neplánujú vydať ani prehlásenie. 

Skripaľovci sa po prepustení z nemocnie schovávajú na neznámom mieste, spoluprácu s ruskými úradmi odmietli. Podľa ruských médií nie sú v kontakte ani s príbuznými v Rusku. Sesternica Julije Skripaľovej sa už niekoľkokrát pokúsila získať britské víza, aby ich mohla navštíviť, no britské úrady jej ho odmietli udeliť. Podľa ruskej agentúry Interfax chce 45-ročná Viktorija Skripaľová začať politickú kariéru. Je na kandidátke menšej prokremeľskej strany Spravodlivé Rusko. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

21:45 INKOGNITO
23:15 Myšlienky vraha VI.
00:00 HROBÁRI
22:30 OKTAGON MAGAZÍN
22:40 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
23:15 V divočine s Bearom Gryllsom II.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas X.
22:55 ŽREBOVANIE
23:05 Taken - Posadnutý pomstou
22:35 Zabi nudu! II.
22:40 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
22:50 Volám sa Caillou V.
22:15 Ve jménu krále 2
23:55 Krásné dny v Aranjuez
01:25 Město 44