Väzenie za slová o spoluúčasti Poľska na zločinoch voči Židom vyškrtnú zo zákona

Väzenie za slová o spoluúčasti Poľska na zločinoch voči Židom vyškrtnú zo zákona

Archívna reportáž
embed kód
VARŠAVA / V Poľsku schválili návrh vyškrtnúť tresty väzenia za slová o spoluúčasti Poľska na zločinoch voči Židom zo zákona. Návrh na zmenu predložila poľská vláda. Kontroverzná norma spustila vlnu kritiky zo strany USA a tiež emotívnu roztržku s Izraelom.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu vládny návrh na zmenu bránil so slovami, že Poľsko bude naďalej bojovať za hľadanie pravdy v súvislosti s holokaustom. "Tí, ktorí tvrdia, že Poľsko je zodpovedné za zločiny druhej svetovej vojny si zaslúžia trest," uviedol ešte vo februári Morawiecki. Dodal ale, že musia konať v medzinárodnom kontexte.

Norme, ktorú ešte vo februári prezident podpísal, kritici vyčítajú, že bráni v hľadaní historickej pravdy a že znemožňuje diskusiu o zločinoch, ktorých sa počas druhej svetovej vojny dopustili niektorí Poliaci. Poľská konzervatívna vláda ale tvrdí, že cieľom zákona je iba zabrániť poškodzovaniu dobrého mena krajiny. 

Podľa zákona mohol súd za používanie výrazu ako "poľské koncentračné a vyhladzovacie tábory" udeliť trest až tri roky väzenia. 

Kriticky sa voči zákonu ohradil nielen Izrael, ale aj Spojené štáty, ktoré hovorili o ohrození slobody prejavu. K dianiu vo svojej rodnej vlasti sa kriticky postavil aj predseda Európskej rady Donald Tusk. Za neprijateľný ho označil aj ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:30 Súdna sieň
10:20 Súdna sieň
11:20 Aféry II.
09:05 Simpsonovci I.
09:35 Simpsonovci I.
10:05 Najlepšie svetové videá V.
09:15 Prvé oddelenie
10:00 Nákupné maniačky
11:25 UHÁDNI MÔJ VEK
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
08:50 Jobs
11:05 Hříšný tanec
12:55 Mámy na nože