Spory Veľkej Británie a EÚ v súvislosti s brexitom siahajú až na obežnú dráhu

Spory Veľkej Británie a EÚ v súvislosti s brexitom siahajú až na obežnú dráhu

Archívna reportáž
embed kód
LONDÝN/BRUSEL / Až na obežnú dráhu zasahujú spory medzi Londýnom a Bruselom pri terajšom vyjednávaní o britskom odchode z Európskej únie. Týka sa satelitného systému Galileo.

Vyjednávači zastupujúci ostatných 27 únijných krajín totiž očakávajú, že po odchode z bloku prestane mať Británia podiel na satelitnom systéme Galileo, vznikajúce európske alternatíve k americkému satelitnému polohovému systému GPS. Britská strana sa naopak o zachovaní prístupu ku Galileu snaží.

Pohľad každej strany 

Pohľad EÚ je jednoduchý - existujúce pravidlá Galilea totiž vylučujú, že by "tretie krajiny", teda štáty mimo únie, mohli mať prístup k citlivým informáciám, ktoré s projektom súvisia. Nejde o dáta z družíc, ale v prvom rade o možnosť podieľať sa na zákazkách, ktoré s projektom súvisia.

Londýn ale tento týždeň v technickom dokumente pre rokovania uviedol, že vyradenie britských spoločností po brexite oneskorí kompletizáciu systému, očakávanú k roku 2020, až o tri roky a bude znamenať miliardu eur dodatočných nákladov projektu, ktorého administratívne sídlo je v Prahe.

Rokovanie o spolupráci 

Briti v týždni oznámili, že Galileo by sa mal stať kľúčovým prvkom spolupráce EÚ a Británie v bezpečnostnej oblasti po brexitu. Londýn zdôraznil, že si je vedomý, že takýto výsledok bude vyžadovať, aby obe strany vyriešili kritické otázky súvisiace s prístupom k citlivým informáciám a vývoji komponentov systému.

"Nebude to jednoduché, ale Spojené kráľovstvo do rokovaní nadobúda dobrú vieru a neveríme, že by existovali neprekonateľné prekážky," uvádza britský technický materiál. Vec už bola podľa diplomatických informácií ČTK časťou posledného kola rokovaní, európski vyjednávači sa k veci ešte plánujú vrátiť potom, čo sa 27 krajín zoznámi práve s novouverejneným britským dokumentom, ktorého sa spolupráca v tejto oblasti týka.

S doterajším postupom majú pritom podľa všetkého niektoré členské štáty problém. Márne napríklad žiadajú možnosť nahliadnuť do listu, ktorý do Londýna kvôli Galileu v apríli poslal nový generálny tajomník Európskej komisie Martin Selmayr.

Pozrite si vyjadrenie britskej premiérky Theresy May v súvislosti s odchodom Británie z EÚ: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:30 Súdna sieň
10:35 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
12:00 NOVINY O 12:00
09:10 Panelák
10:10 C.S.I.: Kriminálka Miami IV.
11:10 C.S.I.: Kriminálka Miami IV.
08:10 Dr. LUDSKY
09:40 Kosti V.
10:55 Slnečno, sem-tam vraždy II.
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Jahôdka a jej kamaráti III.
09:10 Trable dívčí kapely
10:50 The Circle
12:45 Vánoční okouzlení