Spory Veľkej Británie a EÚ v súvislosti s brexitom siahajú až na obežnú dráhu

Spory Veľkej Británie a EÚ v súvislosti s brexitom siahajú až na obežnú dráhu

Archívna reportáž
embed kód
LONDÝN/BRUSEL / Až na obežnú dráhu zasahujú spory medzi Londýnom a Bruselom pri terajšom vyjednávaní o britskom odchode z Európskej únie. Týka sa satelitného systému Galileo.

Vyjednávači zastupujúci ostatných 27 únijných krajín totiž očakávajú, že po odchode z bloku prestane mať Británia podiel na satelitnom systéme Galileo, vznikajúce európske alternatíve k americkému satelitnému polohovému systému GPS. Britská strana sa naopak o zachovaní prístupu ku Galileu snaží.

Pohľad každej strany 

Pohľad EÚ je jednoduchý - existujúce pravidlá Galilea totiž vylučujú, že by "tretie krajiny", teda štáty mimo únie, mohli mať prístup k citlivým informáciám, ktoré s projektom súvisia. Nejde o dáta z družíc, ale v prvom rade o možnosť podieľať sa na zákazkách, ktoré s projektom súvisia.

Londýn ale tento týždeň v technickom dokumente pre rokovania uviedol, že vyradenie britských spoločností po brexite oneskorí kompletizáciu systému, očakávanú k roku 2020, až o tri roky a bude znamenať miliardu eur dodatočných nákladov projektu, ktorého administratívne sídlo je v Prahe.

Rokovanie o spolupráci 

Briti v týždni oznámili, že Galileo by sa mal stať kľúčovým prvkom spolupráce EÚ a Británie v bezpečnostnej oblasti po brexitu. Londýn zdôraznil, že si je vedomý, že takýto výsledok bude vyžadovať, aby obe strany vyriešili kritické otázky súvisiace s prístupom k citlivým informáciám a vývoji komponentov systému.

"Nebude to jednoduché, ale Spojené kráľovstvo do rokovaní nadobúda dobrú vieru a neveríme, že by existovali neprekonateľné prekážky," uvádza britský technický materiál. Vec už bola podľa diplomatických informácií ČTK časťou posledného kola rokovaní, európski vyjednávači sa k veci ešte plánujú vrátiť potom, čo sa 27 krajín zoznámi práve s novouverejneným britským dokumentom, ktorého sa spolupráca v tejto oblasti týka.

S doterajším postupom majú pritom podľa všetkého niektoré členské štáty problém. Márne napríklad žiadajú možnosť nahliadnuť do listu, ktorý do Londýna kvôli Galileu v apríli poslal nový generálny tajomník Európskej komisie Martin Selmayr.

Pozrite si vyjadrenie britskej premiérky Theresy May v súvislosti s odchodom Británie z EÚ: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:20 Oceľová päsť
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
15:50 Bláznivá olympiáda
17:45 Áno, šéfe USA I.
18:40 Áno, šéfe USA I.
16:45 Rozum v hrsti
18:05 Titanic: Krv a oceľ
20:10 Klamári II.
16:45 Hanička a Murko pre najmenších
17:00 Ovečka Shaun I.
17:05 Máša a medveď II.
16:25 Barva pleti
18:20 Arthur a souboj dvou světů
20:15 Parker