Zátarasy, ozbrojené zložky a transparenty. Ukrajina bráni Rusom voliť na svojom území

Zátarasy, ozbrojené zložky a transparenty. Ukrajina bráni Rusom voliť na svojom území

KYJEV / Ukrajinské bezpečnostné zložky a miestne nacionalistické skupiny blokujú vstupy do ruských konzulátov na Ukrajine.

Kyjev bráni Rusom žijúcim na území Ukrajiny voliť novú hlavu ruského štátu. Akcia bezpečnostných zložiek je odvetou za to, že ruského prezidenta môžu voliť aj obyvatelia Krymského poloostrova, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014. 

Pred budovou ruského veľvyslanectva v Kyjeve  platia sprísnené bezpečnostné opatrenia a policajti čiastočne uzavreli aj okolité ulice. Pri policajných zátarasách sa zhromaždila zhruba stovka ukrajinských aktivistov. Protestujúci držia v rukách rôzne vlajky nacionalistických skupín vrátane radikálnej organizácie Pravý sektor alebo pravicovej politickej strany Sloboda. Vo východoukrajinskom Charkove aktivisti z nacionalistických skupín protestujú pred ruským konzulátom s transparentmi, na ktorých je napísané "Rusko = vojna" a "Krvavé voľby".  Na oboch miestach je zatiaľ situácia pokojná.

​Situáciu v ukrajinskej metropole monitorujú okrem príslušníkov polície aj pozorovatelia zvláštnej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. 

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov v piatok oznámil, že polícia bud do ruských konzulátov púšťať iba príslušníkov diplomatickej misie. Podľa Moskvy svojimi zásahmi porušuje Kyjev medzinárodné záväzky. 

Francúzske ministerstvo zahraničia vo svojo vyhlásení uviedlo, že Francúzsko neuzná platnosť ruských prezidentských volieb organizovaných na anektovanom území ukrajinského Krymu. "Štyri roky po nelegálnej anexii Autonómnej republiky Krym a mesta Sevastopoľ, Francúzsko plne podporuje obnovenie suverenity a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci medzinárodne uznávaných hraníc. Násilím vytýčené hranice sú v rozpore s medzinárodným právom, včetne záväzku Ruskej federácie," uviedlo francúzske ministerstvo zahraničia. 

V sobotu platnosť ruských volieb na Kryme odmietli uznať ministri zahraničia ôsmich európskych zemí. Dôsledky okupácie Krymu z jari 2014 podľa prehlásenia, ktoré podpísali zástupcovia troch pobaltských štátov, Poľska, Ukrajiny, Rumunska, Dánska a Švédska, prekračujú hranice regiónu. 

Na Kryme sú prezidentské voľby prvýkrát. Komentátori z krymskej oblasti nevylučujú 90-percentnú podporu Vladimíra Putina. 

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:20 Vtierka Sam - NOVÝ SERIÁL NA JOJ
23:30 Plastické operácie: Znetvorení prírodou I.
00:10 ZÁCHRANÁRI
22:00 Súboj kúzelníkov I.
23:00 Vikingovia IV.
23:00 Bohatá zima s JOJkou
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VII.
22:55 ŽREBOVANIE
23:05 Kráľovná juhu
22:35 Ovečka Shaun I.
22:45 Fix a Foxi II.
23:10 Príbehy dvoch myší
22:20 Špión, který mi dal kopačky
00:15 Rohy
02:10 Rezistence