Najstaršie tetovanie, podľa vedcov má až 5 000 rokov

03.03.2018 09:06 Noviny.sk Zahraničie

Najstaršie tetovanie, podľa vedcov má až 5 000 rokov

LONDÝN / Milióny návštevníkov chodili vyše 100 rokov okolo egyptskej múmie a nikto si nič nevšimol. Pritom najstaršie tetovanie na svete mali priamo pred očami. Tmavé šmuhy na pravej ruke artefaktu sú podľa vedcov pozostatkom dnes veľmi populárneho skrášlenia kože. Vedci prítomnosť zistili s pomocou počítačovej tomografie, rádiokarbónovej metódy a infračerveného skenovania. Na tetovaní sú vyobrazené dve zvieratá. Pozrite sa aké.

Obrovský divý býk, paovca hrivnatá a esovité motívy, to sú najstaršie figurálne tetovanie na svete. Odborníci ich objavili na dvoch múmiách z Egypta starých 5000 rokov.  Pozostatky muža a ženy zo starovekého mesta Gebelein má v zbierke Britské múzeum. Odborníci, ktorí múmie preskúmali pomocou
počítačovej tomografie, rádiokarbónovej metódy datovania a skenovania infračerveným žiarením, o svojich nálezoch informovali v odbornom časopise Journal of Archaeological Science.

Muž a žena z Gebeleinu žili v období medzi rokmi 3351 a 3017 pred naším letopočtom. Bolo to krátko pred tým ako Egypt zjednotil prvý faraón.

Mužskú múmiu, ktorá patrí medzi najzachovalejšie na svete, archeológovia objavili približne pred 100 rokmi. Podľa výsledkov výskumov mal Egypťan ryšavé vlasy, 18 až 21 rokov a zomrel na bodnú ranu v chrbte, čo naznačuje, že ho zrejme zabili. Tetovania býka a paovce našli na jeho pravom ramene po infračervenom skenovaní a podľa odborníkov mohli predstavovať symboly moci a sily.

Na pravom ramene ženskej múmie objavili vedci sériu štyroch esovitých motívov. Tie by mohli predstavovať zahnuté palice, obušky či kliešte používané pri rituálnych tancoch.

Objav vyvrátil viacero teórií. Doteraz sa predpokladalo, že tetovania mohli mať len ženy. Podľa skorších odhadov sa tiež v Afrike začalo tetovať až tisíc rokov neskôr. "Práve teraz sme získali nové náhľady do životov týchto pozoruhodne zachovalých jedincov. Neuveriteľne, vo veku vyše päťtisíc rokov, posúvajú dôkazy o tetovaní v Afrike o milénium," uviedol jeden z vedúcich výskumu a kurátor biologickej antropológie v Britskom múzeu Daniel Antoine.

Doteraz najstarším zachovalým príkladom tetovania boli tie, ktoré objavili na alpskej múmii Ötzim, ktorý žil v období medzi 3370 až 3100 rokov pred naším letopočtom. Jeho tetovania sú však geometrické a pozostávajú z vodorovných a zvislých čiar.

Dnešné tetovanie už nie je len o farbách a vzoroch, dokáže prehrávať aj zvuk, pozrite sa:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/ČTK/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
17:20 Šanca na lásku
19:30 ŽREBOVANIE
19:40 Fórky, vtipky XXVIII.
18:30 X Factor Veľká Británia XIV.
20:10 Dr. House V.
21:00 Dr. House V.
19:20 Bob staviteľ XV. - XVIII.
19:35 Volám sa Caillou V.
20:00 Ferdo Mravec
18:40 Osudová láska
20:15 Před půlnocí
22:15 Všechny prachy světa