Novorodenca spolu s migrantami zachránili pred utopením

06.10.2007 18:10 Noviny.sk Zahraničie
Novorodenca spolu s migrantami zachránili pred utopením Zdroj: SITA/AP/EFE, Manuel Lerida
Utečenci smerujúci z Talianska na dvoch rybárskych bárkach mali mimoriadne šťastie, pretože talianska hliadka ich zaznamenala v okamihu, keď sa obe plavidlá začínali pod náporom mohutných vĺn rozbúreného mora potápať.

Osádka hliadkového plavidla talianskej pobrežnej stráže zachránila vo vodách južne od Sicílie pred utopením 56 ilegálnych migrantov pochádzajúcich zo Somálska. Informovala o tom agentúra ANSA, podľa ktorej bol medzi zachánenými aj čerstvý novorodenec. 

Utečenci smerujúci z Talianska na dvoch rybárskych bárkach mali mimoriadne šťastie, pretože talianska hliadka ich zaznamenala v okamihu, keď sa obe plavidlá začínali pod náporom mohutných vĺn rozbúreného mora potápať.    

Pohraničníci dokázali dostať všetkých utečencov na palubu talianskeho plavidla a dopraviť ich do zadržiavacieho strediska v sicílskom Pozzallu. Tadiaľ prechádzajú všetci migranti lekárskou prehliadkou a kontrolou totožnosti. Potom ich však čaká obvyčajne nútený návrat do vlasti, píše agentúra. 

V skorých ranných hodinách zadržali talianski policajti pri Agrigente, rovnako na južnom pobreží Sicílie inú skupinu utečencovtvorenú 120 migrantami. Ich národnosť zatiaľ talianske úrady neupresnili.    

Ďalších 49 utečencov pochádzajúcich z Iraku, Afganistanu a z Albánska zadržali policajti na juhovýchodnom pobreží Jadranu pri prístave Bari. Utečenci sa snažili nepozorovane opustiť trajekty, ktoré do Bari priplávali z niekoľkých prístavou oproti brehom Jadranského mora. 

Z údajov, ktoré v auguste zverejnilo talianske ministerstvo vnútra, vyplýva, že Taliansko neprestáva byť cielom pre ilegálnych migrantov z Afriky a z Ázie. Napriek tomu sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znížil počet osôb, ktoré boli zadržané pri pokuse o vstup na talianske územie cez more. Zatiaľčo v prvých ôsmich mesiacoch minuloročného roka zaistili talianske úrady 14 511 utečencov, teraz to boloza rovnakú dobu 12 419 ilegálnych migrantov.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:45 Káčerovo
08:10 Káčerovo
08:30 Dračie srdce 4: Bitka o srdce
07:20 Nevinní
08:15 Prvé oddelenie
08:45 Prvé oddelenie
07:45 Kutyil s.r.o. II.
08:25 POLICAJTI V AKCII
09:30 Prvé oddelenie
07:50 Sníček
08:05 Okido I.
08:15 Viking Vicky
07:45 Tygří oči
09:30 Kincsem
11:40 Skoro dospělá