Kórejský polostrov - nová nádej na mier

Kórejský polostrov - nová nádej na mier

Archívne video
embed kód
PCHJONGJANG / Severná Kórea prijala ponuku Juhu na stretnutie a rokovania o mieri. Bude to prvé rokovanie na vysokej úrovni po viac ako dvoch rokoch. Sever potvrdil súhlas faxom dnes doobeda.

Stretnutie je naplánované na 9. januára, deň po narodeninách severokórejského vodcu Kim Čon Una, v Dome mieru, v juhokórejskom sektore takzvanej "dediny prímeria" Panmunjom v demilitarizovanej zóne (DMZ). Potvrdil to hovorca juhokórejského ministerstva pre zjednotenie, Baik Tae-Hyun. Obe strany sa podľa neho zhodli na práci na detailoch rokovaní "výmenou dokumentov" a dodal, že témou rokovaní budú "otázky ohľadne zlepšovania vzájomných kórejských vzťahov, vrátane zimných olympijských hier v Pjongčangu."

Baik povedal, že severokórejská strana sa má na budúci týždeň stretnúť aj so zástupcami Medzinárodného olympijského výboru. Faxovú správu potvrdzujúcu prijatie dlhodobej ponuky Juhu poslal Ri Son Kwon, predseda Severokórejského výboru pre mierové zjednotenie domoviny. Zatiaľ ale nie je jasné, kto presne sa na stretnutí zúčastní.

Naposledy sa podobné rokovania uskutočnili v decembri 2015, na úrovni zástupcov ministrov oboch krajín. Zásluhy za súhlas Severu si privlastňuje americký prezident Donald Trump, ktorý sa len nedávno chválil tým, že jeho "jadrové tlačidlo je oveľa väčšie a mocnejšie" ako Kimovo. Vo štvrtok ráno tweetoval o tom, že obnovenie kórejských rokovaní je tiež jeho zásluhou: "Verí niekto tomu, že by práve teraz nastal rozhovor a dialóg medzi Severnou a Južnou Kóreou pokiaľ by som ja nebol pevný, silný a odhodlaný použiť našu úplnú "silu" proti Severu? Blázni, ale rozhovory sú dobrá vec!"

Hrozba konfliktu ale stále nie je zažehnaná. Severná Kórea podľa správ portálu The Diplomat, ktorý sa odvoláva na satelitné zábery, pri nedávnom teste balistickej rakety Hwasong-12 trafila vlastné mesto. Raketa počas testu zlyhala a spadla na mesto s približne 200 tisíc obyvateľmi. Raketu vystrelili 28. apríla, no po približne 40. kilometroch letu spadla na mesto Tokčon a trafila poľnohospodársky komplex len dve hodiny od severokórejského hlavného mesta. Nie je jasné, či došlo k nejakým zraneniam.

Severokórejské raketové testy vzbudzujú obavy nielen blízkych susedov, ako Japonska či Číny, ale aj zvyšku sveta:

Zdroj: noviny.sk/CNN

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
17:40 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
18:35 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
19:35 ŽREBOVANIE
17:45 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Tlkot srdca
17:50 Rapotáčik 2
18:00 Máša a medveď III.
18:10 Požiarnik Sam IX.
16:55 Trable dívčí kapely
18:30 Jiný svět
20:15 Který je ten pravý?