Francúzska ľavica sa pokúša o jednotnú odpoveď Sarkozymu

16.09.2007 18:37 Noviny.sk Zahraničie
Francúzska ľavica sa pokúša o jednotnú odpoveď Sarkozymu Zdroj: ČTK
Francúzske ľavicové strany sa cez víkend pokúsili o vytvorenie jednotnej fronty proti politike pravicového prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

Francúzske ľavicové strany sa cez víkend pokúsili o vytvorenie jednotnej fronty proti politike pravicového prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

Na tradičnom sviatku komunistického denníku l'Humanité sa dohodli na spoločnom posúdení iniciatív v sociálnej oblasti, ktoré Sarkozy predstaví v utorok. Dohodnuté bolo aj vytvorenie styčného výboru, ktorý je označovaný za počiatok pevnejšej štruktúry s cieľom predstaviť vierohodnú ľavicovú alternatívu vládnej politike.

Prihliadajúc na osud podobných pokusov z minulosti pozerá francúzska tlač na možnosti úspechu tejto iniciatívy skepticky.

Počas sviatku l'Humanité na parížskom predmestí La Courneuve sa vodcovia komunistov, socialistov, Zelených a trockistov zišli po prvýkrát od porážky v májových prezidentských voľbách. Víťaz volieb Sarkozy odvtedy úplne ovládol scénu a ľavica nebola schopná na jeho kroky výraznejšie reagovať. Teraz dúfa, že jej k tomu dajú príležitosť predpokladané sociálne reformy a tiež vývoj hospodárstva, ktorého vyhliadky nie sú podľa nezávislých zdrojov také, ako tvrdí vláda.

Očakávané Sarkozyho iniciatívy posúdia spoločne všetky štyri spomínané strany. Trockisti však už nebudú súčasťou styčného výboru, pretože nie sú ochotní spolupracovať so socialistami. Na nich ako na "reformistov" pozerajú s nedôverou aj komunisti. Tí ale budú potrebovať ich podporu v jarných miestnych voľbách, aby si udržali aspoň niektoré z 36 radníc miest nad 20.000 obyvateľov, ktoré ešte ovládajú.

Komunistická strana v tohtoročných prezidentských a parlamentných voľbách neuspela. V prvých z nich získala ich kandidátka Marie-George Buffetová rekordne nízkých 1,93 % hlasov, v druhých dostala strana len 4,3 % a prišla o samostatnú poslaneckú skupinu. Trojdňový sviatok l'Humanité mal ale podobne vysokú návštevnosť ako v minulých rokoch.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:45 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:25 Súdna sieň
06:05 Dr. LUDSKY
07:35 Panelák VII.
05:40 Profesionáli VIII.
06:20 Prvé oddelenie II.
06:40 Prvé oddelenie II.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:20 Podfukáři
07:25 Princ Krasoň
09:05 Pozlátko Hollywoodu