VIDEO: Vymierajú ľadové medvede a s nimi celý polárny ekosystém

VIDEO: Vymierajú ľadové medvede a s nimi celý polárny ekosystém

BRATISLAVA / Smutný pohľad sa naskytol členom výpravy na kanadský Baffinov ostrov, ktorý leží blízko Arktídy. Natočili tam na kosť vychudnutého ľadového medveďa, ktorý márne hľadá potravu. Podľa expertov je osud medveďa odrazom globálneho otepľovania, ktoré z oblasti vypudilo jeho hlavný zdroj potravy - populáciu tuleňov.

Zábery spravili členovia organizácie Sea Legacy počas výpravy na ostrov koncom leta. "Môj celý tím musel zadržiavať slzy a emócie, keď sme natáčali umierajúceho ľadového medveďa,“ uviedol fotograf Paul Nicklen na sociálnych sieťach, kam tento týždeň zábery umiestnil.

Video ukazuje ľadového medveďa, ktorý je na prvý pohľad na pokraji vyhladovania. Medveď sa dlho snaží nájsť niečo na jedenie, až sa dostane k plechovým sudom s odpadkami. Tie využívajú miestni rybári, ale ani tam nič nenájde.

Podľa Nicklena nebol medveď nijak starý a zrejme zahynul počas ďalších hodín po natočení videa. "Takto vyzerá hladovanie. Svalová atrofia, žiadna energia. Je to pomalá a bolestivá smrť,“ dodal fotograf podľa webu The Guardian.

Členovia tímu dávajú stav medveďa do jasnej súvislosti s klimatickými zmenami. "Ako rastú teploty a ľadové kryhy sa topia, ľadové medvede strácajú prístup k hlavnému zdroju potravy - tuleňom,“ poznamenávajú na videu. "Hladovanie a strata energie ich potom dovedie až k ľudským obydliam, kde hľadajú akýkoľvek zdroj potravy,“ vysvetľujú.

Keď Nicklen zverejnil zábery umierajúceho medveďa, dostal množstvo otážok, prečo zvieraťu nepomohol. "Samozrejme mi to napadlo, ale v tej chvíli so sebou nemáte uspávaciu pištoľ alebo 200 kíl tulenieho mäsa,“ vysvetľuje, prečo tak neurobili. Kŕmenie ľadových medveďov je naviac v Kanade nelegálne.

"Nebola žiadna možnosť ho zachrániť,“ napísal na sociálnych sieťach s tým, že je nutné čeliť hlavne hrozbe vyhynutiu celého druhu. "Jednoduchá pravda je tá, že ak sa Zem bude stále otepľovať, prídeme o ľadové medvede a celý polárny ekosystém,“ dodal.

Pozrite si video, ktoré natočil Nicklen:

View this post on Instagram

My entire @Sea_Legacy team was pushing through their tears and emotions while documenting this dying polar bear. It’s a soul-crushing scene that still haunts me, but I know we need to share both the beautiful and the heartbreaking if we are going to break down the walls of apathy. This is what starvation looks like. The muscles atrophy. No energy. It’s a slow, painful death. When scientists say polar bears will be extinct in the next 100 years, I think of the global population of 25,000 bears dying in this manner. There is no band aid solution. There was no saving this individual bear. People think that we can put platforms in the ocean or we can feed the odd starving bear. The simple truth is this—if the Earth continues to warm, we will lose bears and entire polar ecosystems. This large male bear was not old, and he certainly died within hours or days of this moment. But there are solutions. We must reduce our carbon footprint, eat the right food, stop cutting down our forests, and begin putting the Earth—our home—first. Please join us at @sea_legacy as we search for and implement solutions for the oceans and the animals that rely on them—including us humans. Thank you your support in keeping my @sea_legacy team in the field. With @CristinaMittermeier #turningthetide with @Sea_Legacy #bethechange #nature #naturelovers This video is exclusively managed by Caters News. To license or use in a commercial player please contact info@catersnews.com or call +44 121 616 1100 / +1 646 380 1615”

A post shared by Paul Nicklen (@paulnicklen) on

Zdroj: noviny.sk/the Guardian

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 VŠETKO ČO MÁM RÁD
22:20 VŠETKO ČO MÁ ANDER RÁD
23:00 Hlboko v gangu
20:40 Starí frajeri
22:30 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
00:00 Z LA do Vegas
21:00 Akty X - NOVÁ SÉRIA
22:00 Tequila a Bonetti
22:55 ŽREBOVANIE
20:50 Sherm a jeho mikróby
21:05 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:20 ZáchranáRik II.
20:15 Pán Šanghaje
22:15 Útěk z polygamie
23:50 Otcové a dcery