Jasno
27°
Bratislava
Edita
26.9.2023
Trump nazval demokratickú senátorku Pocahontas. Ona to považuje za rasistické
Zdielať na

Trump nazval demokratickú senátorku Pocahontas. Ona to považuje za rasistické

BRATISLAVA / Americký prezident Donald Trump na stretnutí veteránov z druhej svetovej vojny z indiánskeho kmeňa Navajov označil demokratickú senátorku zo štátu Massachusetts Elizabeth Warren za legendárnu indiánku Pocahontas. Warren Trumpovu poznámku považuje za rasistickú. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Veteráni, ktorí sa s Trumpom stretli, boli takzvaní code talkers, teda užívatelia jazykového kódu založenom na nepísanom jazyku Navajov, ktorý za druhej svetovej vojny dokonale zmiatol Japoncov. Kód, využitý armádou USA v Tichomorí, bol len v hlavách Navajov vycvičených v rádiovej komunikácii. Každá správa prečítaná nahlas "code talkerom" bola vzápätí okamžite zničená. "Japonci robili všetko možné, aby kód prelomili, ale nikdy sa im to nepodarilo," povedal podľa AP jeden z prvých code talkerov Chester Nez v rozhovore, ktorý poskytol v roku 2010.

Americký prezident veteránov na stretnutí, ktoré sa konalo v pondelok v Kongrese, pochválil a povedal: "boli ste tu omnoho skôr než ktokoľvek z nás... je tu ale jedna senátorka, ktorá tu už je tiež dlho dlho. Volajú ju Pocahontas".

Trump počas prezidentskej kampane označil Warren za Pocahontas niekoľkokrát potom, čo povedala, že má indiánskych predkov. Warren kedysi učila na právnickej fakulte Harvardovej univerzity a bola poradkyňou Trumpovho predchodcu Baracka Obamu. Do Senátu bola zvolená v roku 2012.

"Je smutné, že si prezident Spojených štátov nedokáže ani počas ceremoniálu, ktorý sa konal na počesť týchto hrdinov, odpustiť rasistické poznámky," povedala Warren vo vysielaní televízie MSNBC. Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sanders odmietla, že Trumpova poznámka bola rasistická. "Myslím, že väčšinu ľudí pohoršuje, že senátorka Warren klame o svojom pôvode s vidinou kariérneho rastu," hovorí Sanders.

Šéf Národného kongresu amerických indiánov Jefferson Keel požiadal Trumpa, aby posolstvo Pocahontas nezneužíval.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy