Zatiahnuté
20°
Bratislava
Lea
29.4.2024
Záhadné vesmírne teleso pochádza z inej slnečnej sústavy
Zdielať na

Záhadné vesmírne teleso pochádza z inej slnečnej sústavy

BRATISLAVA / Astronómovia potvrdili, že záhadné vesmírne teleso, ktoré minulý mesiac preletelo okolo Slnka, skutočne pochádzajú z inej slnečnej sústavy. Podľa denníka The Guardian vedci k tomuto záveru dospeli po analýze obežnej dráhy objektu, ktoré takmer s istotou nemôže byť dosiahnutá v našej slnečnej sústave.

Astronómovia teleso pomenovali 1I/2017 U1, alebo tiež Oumuamua, čo je havajský termín pre posla. Podľa expertov putovala Oumuamuovou Mliečnou dráhou stomiliónový let, než sa nakrátko dostala do našej slnečnej sústavy.

Teleso, pravdepodobne asteroid, objavil 19. októbra teleskop Pan-STARRS 1 na Havaji pri pátraní po telesách v blízkosti Zeme, ktorý pracuje pre americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Vedcov pritom upútala neobyčajná hyperbolická letová dráha tohto telesa, ktoré tvarom pripomína cigaru alebo hasiaci prístroj. Následne teleso začali sledovať aj ďalšie teleskopy zo Zeme.

Vo svojej analýze vedci uviedli, že Oumuamua je veľmi podobná niektorým asteroidom našej slnečnej sústavy. To je dôležité, pretože to naznačuje, že zloženie planét, ako sú tie naše, by mohlo byť typické aj pre iné miesta našej galaxie.

Na analýze telesa pracovali dve nezávislé skupiny astronómov. Prvá skupina, pod vedením Karen Meechovej z Havajskej univerzity, zistila, že Oumuamua meria na dĺžku asi 400 metrov, šírka predstavuje približne desatinu dĺžky. Teleso, ktoré je svojím tvarom podľa astronómov veľmi neobvyklé, sa otáča okolo vlastnej osy, pričom jedno otočenie trvá 7,3 hodiny.

Má načervenalú farbu, čo podľa Meechovej môže naznačovať, že obsahuje organické látky bohaté na uhlík. Ľudskému oku by sa ale teleso javilo pravdepodobne tmavo hnedé.

Druhá skupina astronómov vedená Davidom Jewittom z Kalifornskej univerzity v Los Angeles sa zase snažila odhadnúť, koľko medzihviezdnych návštevníkov ako Oumuamua sa môže v našej slnečnej sústave pohybovať. Podľa nich ich môže byť ďalších 10 000. Tieto objekty ale zatiaľ neboli odhalené.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy