Jasno
-7°
Bratislava
Barbora
4.12.2023
VIDEO: Vezmite si príklad z králikov. Poľsko chce zvýšiť pôrodnosť svojsky
Zdielať na

VIDEO: Vezmite si príklad z králikov. Poľsko chce zvýšiť pôrodnosť svojsky

VARŠAVA / Poľské ministerstvo zdravotníctva sa pre zvýšenie pôrodnosti vo svojej krajine rozhodlo zabojovať úsmevným, ale aj zvláštnym spôsobom. V Poľsku je pôrodnosť 1,32 dieťaťa na ženu, čo predstavuje druhú najnižšiu hodnotu v Európskej únii za Portugalskom.

Polminútové video zverejnilo ministerstvo na YouTube a Poliakov povzbudzuje k tomu, aby sa množili ako králici. Ich tajomstvo vysokej pôrodnosti podľa rozprávača z videa spočíva v častom cvičení, v zdravej strave a v tom, že sa "nestresujú, keď nemusia". Pohárik otočený dnom nahor naznačuje aj striedme užívanie alkoholu. 

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že sa snaží o to, aby Poliaci vo veku od 18 do 45 rokov začali zdravšie žiť, čo by v konečnom dôsledku posilnilo ich schopnosť plodiť potomkov. "Ak sa niekedy chcete stať rodičmi, vezmite si príklad z králikov," znie záverečné posolstvo úsmevnej metódy. Ministerstvo na adresu videa uviedlo, že nechceli, aby bolo video vulgárne, a zároveň nechceli nikoho uraziť. 

V Poľsku, kde sa asi 90 % z 38 miliónov obyvateľov hlási k rímskokatolíckej cirkvi, bola v roku 2015 evidovaná miera plodnosti 1,32 dieťaťa na jednu ženu. Po Portugalsku je teda Poľsko druhá krajina s najnižšou hodnotou v EÚ, pričom Španielsko a Grécko sú len o kúsok lepší. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy