EÚ zvažuje zákaz českého rumu, podľa úradov má obsahovať rakovinotvornú látku

EÚ zvažuje zákaz českého rumu, podľa úradov má obsahovať rakovinotvornú látku

Archívna reportáž
embed kód
PRAHA / Tradičný český tuzemský rum môžu zakázať. Podľa analýz Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín prísada v rume obsahuje látku, ktorá spôsobuje rakovinu. Celým prípadom sa bude zaoberať Európska komisia, ktorá môže spornú látku úplne zakázať.

Problém je Etylester kyseliny mravčej, ktorý je podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín nebezpečný a nachádza sa v aróme, ktorú pridávajú do tradičného českého rumu. Táto látka má byť podľa úradu rakovinotvorná. Celým prípadom sa bude zaoberať Európska komisia, ktorá by túto ingredienciu mohla úplne zakázať. Pokiaľ Európska komisia látku zaradí medzi zakázané, tuzemský rum by musel zmeniť svoje zloženie.

Český minister poľnohospodárstva Marian Jurečka sa vyjadril, že ak budú musieť výrobcovia zmeniť zloženie, Česko v takom prípade požiada Brusel, aby dostali výrobcovia výnimku. Ak by zákaz schválili, okrem Českej republiky by sa to dotklo aj Slovenska a Rakúska.

V Českej republike patrí rum k najobľúbenejším alkoholickým nápojom. Zástupcovia českých liehovarov chcú s vedením Potravinárskej komory rokovať na ďalšom spoločnom postupe.

Alkoholický nápoj Rum mal problémy už aj v minulosti. EÚ sa ním zaoberalo už v roku 2003, keď ho museli dokonca premenovať, pretože ho nevyrábali z cukrovej trstiny a podľa úradníkov, tak klamal spotrebiteľov.

Zdroj: noviny.sk/idnes.cz

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Noviny TV JOJ
07:10 Súdna sieň
05:35 Skutočné paničky z Atlanty VII.
06:15 Hoď svišťom II.
06:50 Simpsonovci XXIII.
05:10 Nákupné maniačky
06:00 PÁLI VÁM TO
06:45 NA CHALUPE
05:20 Robošváb
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Nowhere Boy
07:45 Pohledný mizera
09:20 Velká svatba