Severná Kórea je schopná vyrobiť bombu každý mesiac

Severná Kórea je schopná vyrobiť bombu každý mesiac

Archívna reportáž
embed kód
WASHINGTON / Podľa expertov spracovávala KĽDR plutónium pre jadrové zbrane, a to najmenej dvakrát za posledný rok. Naznačila to zverejnená analýza satelitných snímkov v infračervenom spektre.

Snímky analyzované v infračervenom spektre na Americko-kórejskom inštitúte na univerzite Johnsa Hopkinsaa umožňujú lepšie zachytiť aktivity v jednotlivých závodoch. Experti tak zistili, že rádiochemické laboratórium počas roka pracovalo na spracovaní plutónia získaného z päť megawattového reaktoru. 

Výraznú aktivitu zaznamenali aj v experimentálnom ľahkovodnom reaktore, nie je však jasné, či bol aktívny, alebo ho iba zahriali, aby v ňom nezamrzli rúry. 

Experti z rovnakého inštitútu pri tom odhadli, že KĽDR má asi 20 jadrových bômb, pričom je schopná každý mesiac jednu vyrobiť. Raketa Hwadsong-14, ktorá vyvolala pobúrenie najmä zo strany USA by pritom už mohla byť schopná zasiahnuť ich územie. Jej dolet je zrejme 6 700km. 

Odborníci však pochybujú o tom, že majú vyriešený návrat hlavice z kosmu, pretože podľa nich nemá vhodný tvar na to, aby sa vrátila na Zem. Rusko stále odmieta označiť ju za medzikontinentálnu a Číne k tomu chýbajú informácie. 

Zdroj: noviny.sk, novinky.cz

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:30 Súdna sieň
08:40 Súdna sieň
09:50 OCHRANCOVIA
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:45 Najkrajšie bývanie I.
09:50 Hľadá sa dom pre milionárov II.
07:30 Nákupné maniačky
09:00 Najlepšie torty
10:20 KLENOT TV
08:35 Oskar v balóne
08:50 Medzi nami zvieratkami
08:55 Rybičky Flip a Flap
08:00 Belmondo
09:50 Kouzelný Valentýn
11:30 Domácnost naruby