Severná Kórea je schopná vyrobiť bombu každý mesiac

Severná Kórea je schopná vyrobiť bombu každý mesiac

Archívna reportáž
embed kód
WASHINGTON / Podľa expertov spracovávala KĽDR plutónium pre jadrové zbrane, a to najmenej dvakrát za posledný rok. Naznačila to zverejnená analýza satelitných snímkov v infračervenom spektre.

Snímky analyzované v infračervenom spektre na Americko-kórejskom inštitúte na univerzite Johnsa Hopkinsaa umožňujú lepšie zachytiť aktivity v jednotlivých závodoch. Experti tak zistili, že rádiochemické laboratórium počas roka pracovalo na spracovaní plutónia získaného z päť megawattového reaktoru. 

Výraznú aktivitu zaznamenali aj v experimentálnom ľahkovodnom reaktore, nie je však jasné, či bol aktívny, alebo ho iba zahriali, aby v ňom nezamrzli rúry. 

Experti z rovnakého inštitútu pri tom odhadli, že KĽDR má asi 20 jadrových bômb, pričom je schopná každý mesiac jednu vyrobiť. Raketa Hwadsong-14, ktorá vyvolala pobúrenie najmä zo strany USA by pritom už mohla byť schopná zasiahnuť ich územie. Jej dolet je zrejme 6 700km. 

Odborníci však pochybujú o tom, že majú vyriešený návrat hlavice z kosmu, pretože podľa nich nemá vhodný tvar na to, aby sa vrátila na Zem. Rusko stále odmieta označiť ju za medzikontinentálnu a Číne k tomu chýbajú informácie. 

Zdroj: noviny.sk, novinky.cz

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 INKOGNITO
21:45 SEDEM
22:45 SILNÉ REČI
20:35 James Bond: Jeden svet nestačí
23:20 Vikingovia III.
00:20 Karma je sviňa II.
20:10 Vtierka Castle VIII.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas
22:00 Myšlienky vraha II.
20:50 Sherm a jeho mikróby
21:05 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:25 Sam a Max
20:15 Kurýr: Restart
21:55 Pohledný mizera
23:40 Power Rangers: Strážci vesmíru