Brusel chce čítať súkromné správy. Má to byť nový spôsob boja proti terorizmu

Brusel chce čítať súkromné správy. Má to byť nový spôsob boja proti terorizmu

Archívna reportáž
embed kód
PRAHA / Po teroristických útokoch v Londýne a v Manchestri prichádza Európska komisia s nápadom, ako týmto útokom efektívnejšie predchádzať. Komisia chce posilniť pozíciu polície tým, že jej pridá nové právomoci, ktoré by vyšetrovateľom umožnili získať dáta priamo od internetových spoločností. Predovšetkým sa hovorí o dvojici gigantov, Facebook a Google.

Po mnohých sťažnostiach na príliš pomalú prácu bezpečnostných zložiek pri vyšetrovaní osôb spojených s teroristickou hrozbou, navrhla Európska komisia spôsoby, ako zjednodušiť polícii prístup k cenným, ake súčasnou legislatívou chráneným dátam, napríklad od Facebooku, píše český portál e15.cz. 

Internetové spoločnosti dlhodobo čelia zvyšujúcemu sa tlaku na to, aby viac asistovali bezpečnostným zložkám, napísal Telegraph. Napríklad pred teroristickým útokom vo Westminsteri Facebook nedovolil polícii nahliadnuť do súkromných správ budúceho útočníka Khalida Masooda. Ak by nový návrh prešiel, Facebook by musel tieto dáta sprístupniť. 

Komisia navrhla, aby bolo bezpečnostným zložkám naprieč členskými štátmi Európskej únie povolené mať prístup k dátam internetových spoločností. 

"Ide o typ núdzového riešenia. Bude ale vyžadovať vytvorenie záruk, ktoré ochránia súkromie občanov," vysvetlila česká eurokomisárka Věra Jourová. "K využitiu tohto mimoriadneho práva by malo prísť len pri mimoriadnom ohrození, napríklad pokiaľ ide o terorizmus. V takom prípade som za to, aby bol umožnený prístup k osobným dátam," dodala. 

Interpol by v prípade prijatia legislatívnej úpravy ušetril čas - nemusel by získavať povolenia od právnych autorít v daných krajinách. 

"Som si istá, že v tieni posledných útokov a rastúceho strachu v Európe budú mať ministri viac pochopenia, rovnako ako tí, ktorí pochádzajú z krajín, kde k útokom došlo," povedala Jourová pre agentúru Reuters. 

Londýn bezprostredne po útoku prijal opatrenia, ktoré by mali podobným teroristickým hrozbám zabrániť. Viac si už pozrite v archívnej reportáži. 

Zdroj: noviny.sk/e15.cz

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:30 Krimi
06:00 Noviny TV JOJ
06:35 SpongeBob v nohaviciach VIII.
05:00 Fórky, vtipky XXVII.
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
05:30 POLICAJTI V AKCII
06:15 Najlepší hamburger na svete
06:40 Veľké upratovanie: New York I.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:20 O myšce a medvědovi
06:50 Den na zkoušku
08:25 Jmenuji se Jerry