Francúzsko, Nemecko, Španielsko a Taliansko vyzvali na vznik viacrýchlostnej EÚ

Francúzsko, Nemecko, Španielsko a Taliansko vyzvali na vznik viacrýchlostnej EÚ

BRATISLAVA / Šéfovia štátov či vlád Francúzska, Nemecka, Španielska a Talianska po stretnutí vo francúzskom Versailles zverejnili spoločné vyhlásenie. V snahe zmäkčiť dopad tzv. brexitu v ňom vyzývajú na vytvorenie Európskej únie, ktorá umožní rôznym skupinám svojich členských štátov postupovať vlastným tempom.

Lídri štyroch najsilnejších ekonomík Európskej únie sa stretli vo Versailles, aby sa pripravili na budúcnosť únie bez Veľkej Británie. Popri hlavnej téme však prerokovávali aj ďalšie súčasné problémy - migračnú vlnu, finančnú krízu či narastajúci populizmus. Podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Holladna má zostať európska dvadsaťsedmička jednotná. "Niektoré krajiny môžu napredovať a byť silnejšie bez toho, aby ostatné vylúčili. Je veľmi dôležité zostať solidárni v rámci celej dvadsaťsedmičky, ale tiež nebrzdiť schopnosť krajín rozvíjať sa v rozličnom tempe," povedal francúzsky prezident Francois Hollande.

Za dvoj-rýchlostnú Európu je aj Angela Merkelová. Nemecká kancelárka si myslí, že ak únia neumožní niektorým štátom napredovať rýchlejšie, dostane sa Európa do ešte väčších ťažkostí. "Musíme mať odvahu pripustiť, že niektoré krajiny postupujú rýchlejšie než iné. Únia sa ale neuzatvára pred štátmi, ktoré o niečo meškajú. Je však nevyhnutné ísť vpred," povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Za Európsku úniu s rôznou úrovňou integrácie je aj predseda talianskej vlády Paolo Gentiloni a jeho španielsky kolega Mariano Rajoy. Štyria štátnici, ktorí sa stretli bez ostatných európskych kolegov, chcú svoj návrh predostrieť na európskom samite v Ríme koncom marca.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:30 Crank: Zastaň a zomrieš!
00:20 Vaša výsosť
02:30 Krimi
20:30 Vtedy na východe
22:55 Kolónia
01:15 Moje meno je Nikto
21:55 Walking Dead IX.
23:05 Walking Dead IX.
00:00 C.S.I.: Kriminálka New York VII.
22:40 Cesta za pokladom
22:55 Pat a Mat
23:05 Zabi nudu! II.
22:10 Hranice
00:00 Hotel Artemis
01:30 Bolest a sláva