Skoro jasno
17°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Výbuch munície v českej továrni, vyhlásili tretí stupeň pohotovosti
Zdielať na
Zahraničie

Výbuch munície v českej továrni, vyhlásili tretí stupeň pohotovosti

POLIČKA / V Poličských strojárňach vybuchla trhavina v cisterne. Zranilo sa 19 ľudí, väčšina zrejme ľahko. Na mieste zasahujú hasiči a polícia. Výbuchov bolo viac, uviedla hovorkyňa polície Hana Kaizarová a riaditeľ krajskej záchrannej služby Pavel Svoboda.

Aktuálne: Hasiči sa nevedia dostať pre výbuchy k ohnisku požiaru.

https://twitter.com/HZS_Pardubice/status/834750312988696576

Podľa operačného dôstojníka krajských hasičov bol vyhlásený tretí stupeň požiarneho poplachu, na mieste je dvanásť hasičských jednotiek. "Momentálne nemôžu zasahovať, pretože v zasiahnutej hale stále dochádza k výbuchom. Sú tam aj tlakové fľaše," uviedol dôstojník. Zamestnancov, ktorí neboli zranení, evakuovali. Ľahko sa zranili aj štyria hasiči.

Podľa riaditeľa Zdravotníckej záchrannej služby Pardubického kraja Pavla Svobody prišli najskôr na miesto dve posádky záchranárov, neskôr museli vyslať ďalšie. "Máme aktuálne nahlásených dvanásť zranených, z toho dvoch popálených, dvoch ťažko zranených, zbytok údajne ľahko. Došlo aj k poškodeniu sanitky," povedal Svoboda.

Pre výbuch aktivovali traumatologický plán, nemocnica a záchranná služba pracujú v režime mimoriadnej udalosti, kedy rozsah zranených presahuje lokálne možnosti. "Posielame tam osem sanitných vozov, budú tam pristávať dva vrtuľníky. Vezmeme taktiež náhradnú sanitku za auto poškodené výbuchom," dodal Svoboda.

Spoločnosť Poličské strojárne zatiaľ k udalosti nechce poskytovať informácie. Vyjadrí sa za niekoľko hodín, povedala ČTK výrobná riaditeľka Helena Pazderová.

V septembri 2015 v areáli Poličských strojární explodovalo v hale 320 ton strelného prachu. Strecha haly pri explózii odletela viac ako 50 metrov do lesa. Pri následnom požiari sa ľahko popálili dvaja ľudia. Škoda bola vtedy 14 miliónov korún. Polícia vyšetrovanie požiaru uzavrela ako priestupok. Možné spáchanie trestných činov všeobecného ohrozenia z nedbalosti a ublíženia na zdraví z nedbalosti sa nepotvrdilo.

https://twitter.com/HZS_Pardubice/status/834727364621955072

Súvisiace články

Najčítanejšie