Šef protiteroristickej jednotky: Trhy v Berlíne sú na nebezpečnom mieste

Šef protiteroristickej jednotky: Trhy v Berlíne sú na nebezpečnom mieste

BERLÍN / Krvavý útok v Berlíne mnohým okamžite pripomenul inú tragickú udalosť, keď 14. júla tohto roka zaútočil islamský radikál kamiónom vo francúzskom Nice. Dajú sa vôbec uchrániť pred útokmi vianočné trhy alebo podobné akcie, na ktorých sa schádza veľké množstvo ľudí? Odpovedá Štefana Hamran - veliteľ Lynx Commanda, teda slovenskej protiteroristickej jednotky.

Starosta mesta Nice, ktoré si prešlo rovnakým krvavým kúpeľom, ako teraz Berlín bol jeden z prvých, ktorí kondolovali Berlínčanom a na twitteri sám uviedol, že tieto dva teroristické útoky spája rovnaká nenávisť, rovnaká krutosť. 

Umiestnenie trhov

"Na incidente v Berlíne ma zaráža hlavne jedna vec. K miestu, kde boli organizované vianočné trhy, vedie štvorprúdová cesta. Na nej mohlo vozidlo nabrať dostatočne veľkú rýchlosť na prerazenie zábran. Po útokoch v Nice sme sa mohli poučiť. Umiestnenie trhov nepovažujem preto za najšťastnejšie. V Budapešti sú vianočné trhy priamo v úzkych uliciach centra mesta, kde nie je šanca dostať sa veľkým autom. Keď som tam zablúdil autom, ihneď ma policajti poslali preč," upozorňuje Štefan Hamran.

Dalo sa tomuto útoku zabrániť napríklad nasadením špeciálnych jednotiek na ochranu trhov? Podľa Štefana Hamrana by bolo najlepším riešením organizovať na miestach, kde je automaticky zabránení prístup ťažkej technike a kontrolovaný vstup.

V centrách, kľukatých uličkách a v peších zónach. Na miestach, kde vozidlá nevedia nabrať takú vysokú rýchlosť, aby spôsobili také škody na ľudských životoch ako v Berlíne.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:50 Kosti VI.
18:50 Kosti VI.
19:45 Profesionáli
16:55 Súdna sieň
18:00 Súdna sieň
19:05 Ochrana svedkov III.
17:55 Arthur a Minimojovia
18:25 Labková patrola I.
18:50 SpongeBob v nohaviciach VIII.
16:55 Příšerky z vesmíru
18:30 Životy svatých 2/2
20:15 Dobrodruh Flynn