Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Pri železničnom nešťastí zomrelo najmenej 133 ľudí
Zdielať na
Zahraničie

Pri železničnom nešťastí zomrelo najmenej 133 ľudí

NAÍ DILLÍ / Záchranári ukončili prehľadávanie vraku vlaku, ktorý sa v nedeľu vykoľajil na severe Indie. Nehodu podľa policajnej bilancie neprežilo 133 ľudí a viac ako 200 sa zranilo. Nešťastie sa stalo asi v polovici 27-hodinovej trasy medzi mestami Indaur a Patna.

Záchranári aj počas noci pátrali po ľuďoch uväznených vo vrakoch. Ráno ukončili prehliadku posledného zo štrnástich vagónov a našli v ňom telá ďalších mŕtvych. 

Miestna polícia oznámila, že medzi 226 zranenými bolo 76 osôb zranených ťažko. Zdravotníci na mieste poskytovali prvú pomoc a sanitky zranených zvážali hlavne do nemocnice v najbližšom meste, ktorým je Kanpur. Príčinu nešťastia vyšetrujú. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií, príčinou mohla byť chybná koľaj. 

Tragická nehoda sa stala okolo tretej hodine skoro ráno miestneho času, keď väčšina zo 2 500 pasažierov vo vlaku spala. Krishna Keshav, ktorý išiel v tomto vlaku, pre BBC povedal : "Prebudili sme sa na náraz okolo tretej hodiny ráno. Niekoľko vagónov sa vykoľajilo, všetci boli v šoku. Videl som okolo seba niekoľko tiel a zranených ľudí." 

Pri železničnom nešťastí zomrelo najmenej 107 ľudí

Pri železničnom nešťastí zomrelo najmenej 107 ľudí

sita

​Záchranná akcia

Mesto Kanpur je významnou železničnou križovatkou najľudnatejšieho indického štátu, cez ktorú denne prechádzajú stovky vlakov. Indické železnice dopravia denne približne 23 miliónov ľudí.

Do záchrannej operácie bolo nasadených 250 policajtov a k dispozícii bolo viac ako 30 sanitiek. Nemocnice v okolí požiadali, aby sa pripravili na mimoriadnu situáciu.

Pri železničnom nešťastí zomrelo najmenej 107 ľudí

Pri železničnom nešťastí zomrelo najmenej 107 ľudí

sita

Odškodné

Premiér Narendra Modi vyjadril sústrasť pozostalým a oznámil, že rodiny obetí dostanú 200 000 rupií (2 800 eur) a ťažko zranení potom 50 000 rupií (700 eur). Odškodné bude vyplácať aj ministerstvo dráh, a to 350 000 (4 900 eur) rupií rodinám mŕtvych, 50 000 rupií ťažko raneným a polovicu tejto sumy tým, ktorí boli ranení ľahko.

Železničné nehody nie sú ale v Indii nijako výnimočné, uviedla agentúra AP. Stojí za nimi väčšinou ľudská chyba či zastaraná technika. Aj napriek tomu je železničná doprava medzi obyvateľmi Indie veľmi obľúbená. Každý deň ju využije až 23 miliónov obyvateľov krajiny.

https://twitter.com/ANINewsUP/status/800191178666672128

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie