Jasno
18°
Bratislava
Viliam
28.5.2023
Ženy patria do kuchyne, povedal prezident Nigérie. Angela Merkel sa len zasmiala
Zdielať na

Ženy patria do kuchyne, povedal prezident Nigérie. Angela Merkel sa len zasmiala

Zdroj: SITA

ABUJA/BERLÍN / Nigérijský prezident Muhammadu Buhari povedal, že jeho manželka patrí do kuchyne a obývačky. Reagoval tak na jej kritiku svojej politiky. Buhari komentár predniesol na tlačovej konferencii s nemeckou kancelárkou Angelou Merkel v Berlíne. Šéfka nemeckej vlády a údajná najmocnejšia žena sveta sa jeho výroku zasmiala.

"Teraz presne neviem, k akej politickej strane moja žena patrí. Vlastne patrí do mojej kuchyne, mojej obývačky a do ďalších izieb môjho domu," odpovedal moslim Buhari na otázku novinára ohľadne kritických vyjadrení nigérijskej prvej dámy. Dnes 73-ročný Buhdari, ktorý bol krátko aj vojenským diktátorom, vyriekol svoje slová so "žmurkajúcimi očami", dodala agentúra DPA. 

Aisha Buhari v rozhovore pre BBC povedala, že svojho muža v budúcich voľnách už nepodporí, pokiaľ neurobí zásadné personálne zmeny vo vláde, ktorej členov vraj ani nepozná. V najvyššej funkcii sa podľa prvej dámy ocitli ľudia, ktorí nezdieľajú názory vládnúceho Všepokrokového kongresu (APC). Menovaný proces údajne ovláda zo zákulisia "niekoľko málo osôb". Buhari pritom kandidoval so sľubom, že bude bojovať proti korupcii a rodinkárstvu vo vládnucich kruhoch. BBC napísala, že Aisha Buhari svojím vystúpením vyvolá šok. 

Angela Merkel sa zasmiala

Buhariho výpad na adresu vlastnej ženy Angela Merkel podľa svetových agentúr nijako nekomentovala. "Stála vedľa neho, krátko naňho pozrela a potom sa zasmiala," napísala agentúra AP. 

​Angela Merkel bola tento rok v júni už šiestykrát za sebou vyhlásená za najmocnejšiu ženu sveta podľa každoročného rebríčka časopisu Forbes. V minulosti v Nemecku viedla zvláštne ministerstvo pre záležitosti žien. Krátko pred Medzinárodným dňom žien v marci 2007 na besede s ďalšími političkami povedala, že ženy by mali viac držať pokope a "spriadať" kamarátske zväzky, ako to podľa nej robia muži. 

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy