Dánsko. Krajina bicyklov, veterných mlynov a lega

26.09.2016 11:25 Noviny.sk Zahraničie

Dánsko. Krajina bicyklov, veterných mlynov a lega

KODAŇ / V Dánsku platia vysoké dane, no aj napriek tomu vraj ide o najšťastnejší národ, ktorý zbožňuje svoju kráľovnú. Okrem toho je to veterná krajina, ktorá je preslávená cyklistami. Narodil sa tu jeden z najznámejších rozpravkárov na svete, Hans Christian Andersen.

Slovák pasovaný dánskou kráľovnou za rytiera porovnáva Slovensko a Dánsko takto: "Počtom obyvateľov sú tieto krajiny takmer identické. Najvyšší bod Dánska má 170 metrov nad morom. Dánsko leží na 406 ostrovoch a má 7314 kilometrov pobrežia," upresňuje honorárny generálny konzul Dánskeho kráľovstva na Slovensku Michal Lörincz.

​V Dánsku sa zrodila svetoznáma stavebnica, ktorej kocky boli pôvodne drevené. V Dánsku sa narodil aj svetoznámy rozprávkar, autor Snehovej kráľovnej či Škaredého káčatka Hans Christian Andersen. Jednu z najvydarenejších sôch má práve v Bratislave. 

Domov Vikingov

Hoci pôvodný obyvatelia boli výbojní Vikingovia, dnešní Dáni sú vraj pokojní a tolerantní ľudia. "Sú to vzorní ľudia, dodržiavajú predpisy v doprave, podľa svetových rebríčkov sú to najšťastnejší ľudia na svete," dopĺňa Lörincz.

Dane sú vysoké, no sociálny systém je na vysokej úrovni. Máloktorý národ vraj miluje svoju kráľovnú tak ako Dáni. "Študovala archeológiu, ale ilustruje detské knihy, robí kostýmy pre baletné predstavenia," tvrdí Lörincz.

V Dánsku si prídu na svoje milovníci histórie, galérií, prírody aj nákupov. Dánčina je vraj ťažká. Dáni ale tvrdia, že základný slovník dánčiny vraj zvládne každý. Je to totiž úsmev.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:50 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
05:40 Súdna sieň
06:45 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
08:00 NOVÁ ZÁHRADA
05:40 Tyran III.
06:35 Tyran III.
07:55 MACGYVER: NOVÉ ČASTI II.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
06:25 Osudová láska
08:00 Z ulice na green
09:45 Asterix a Vikingové