NATO spustí v Stredozemnom mori novú široko zameranú operáciu

NATO spustí v Stredozemnom mori novú široko zameranú operáciu

VARŠAVA / Severoatlantická aliancia spustí novú námornú bezpečnostnú operáciu v Stredozemnom mori s názvom Sea Guardian (Morský strážca). Na summite NATO to povedal generálny tajomník organizácie Jens Stoltenberg. Aliancia chce podľa neho v centrálnom Stredomorí úzko spolupracovať s loďami operácie Sophia, ktorou Európska únia reagovala na migračnú krízu.

Rozsah novej aliančnej operácie bude podľa Jensa Soltenberga široký - od zberu spravodajských informácií cez boj s terorizmom až po výcvikové možnosti.

"Konkrétne úlohy budeme definovať podľa konkrétnych potrieb," uviedol Stoltenberg s tým, že teraz si plánovači NATO sadnú so svojimi partnermi z Únie, aby zistili, ako najlepšie kombinovať možnosti oboch organizácii.

Migračná kríza

Stavať pritom NATO i Únia môžu na úspešnej vzájomnej spolupráci v Egejskom mori, kde aliančné plavidlá pomáhajú snahe Únie zastaviť príliv migrantov z Turecka do Grécka. To sa v zásade podarilo, tiež v dôsledku jarnej dohody medzi Úniou a Ankarou.

Do stredu pozornosti Európskej únie sa tak opäť dostala migračná trasa v centrálnom Stredomorí, kde predovšetkým z Líbye mieria k talianskym brehom stále približne rovnaké počty predovšetkým ekonomických migrantov ako vlani.

Deklarácia o spolupráci

Generálny tajomník NATO v sobotu tiež pripomenul piatkový podpis deklarácie o spolupráci Aliancie s Európskou úniou: znamená to podľa neho skutočne novú úroveň kooperácie v mnohých oblastiach od kyberpriestoru po námorné operácie.

"Len v minulom mesiaci sme urobili viac než za predošlých 13 rokov, poznamenal Stoltenberg.

Potvrdil tiež, že nová námorná operácia NATO v Stredozemnom mori vznikne transformáciou niekoľkoročnej akcie Active Endeavour (Aktívne úsilie), ktorá bola ako pomerne úzko zameraná protiteroristická operácia spustená v roku 2001 v reakcii na teroristické útoky v USA.

Vo Varšave je reportér Samuel Migaľ, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Bez servítky
06:20 Noviny TV JOJ
07:00 Krimi
05:35 Kinosála
06:00 Kutyil s.r.o.
07:15 Kutyil s.r.o.
05:30 Premeny domov na Havaji
05:50 Rodinné záležitosti
07:25 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:05 Hledá se Yetti
06:50 Šachový princ
08:45 Příběh mořské panny