NATO spustí v Stredozemnom mori novú široko zameranú operáciu

NATO spustí v Stredozemnom mori novú široko zameranú operáciu

VARŠAVA / Severoatlantická aliancia spustí novú námornú bezpečnostnú operáciu v Stredozemnom mori s názvom Sea Guardian (Morský strážca). Na summite NATO to povedal generálny tajomník organizácie Jens Stoltenberg. Aliancia chce podľa neho v centrálnom Stredomorí úzko spolupracovať s loďami operácie Sophia, ktorou Európska únia reagovala na migračnú krízu.

Rozsah novej aliančnej operácie bude podľa Jensa Soltenberga široký - od zberu spravodajských informácií cez boj s terorizmom až po výcvikové možnosti.

"Konkrétne úlohy budeme definovať podľa konkrétnych potrieb," uviedol Stoltenberg s tým, že teraz si plánovači NATO sadnú so svojimi partnermi z Únie, aby zistili, ako najlepšie kombinovať možnosti oboch organizácii.

Migračná kríza

Stavať pritom NATO i Únia môžu na úspešnej vzájomnej spolupráci v Egejskom mori, kde aliančné plavidlá pomáhajú snahe Únie zastaviť príliv migrantov z Turecka do Grécka. To sa v zásade podarilo, tiež v dôsledku jarnej dohody medzi Úniou a Ankarou.

Do stredu pozornosti Európskej únie sa tak opäť dostala migračná trasa v centrálnom Stredomorí, kde predovšetkým z Líbye mieria k talianskym brehom stále približne rovnaké počty predovšetkým ekonomických migrantov ako vlani.

Deklarácia o spolupráci

Generálny tajomník NATO v sobotu tiež pripomenul piatkový podpis deklarácie o spolupráci Aliancie s Európskou úniou: znamená to podľa neho skutočne novú úroveň kooperácie v mnohých oblastiach od kyberpriestoru po námorné operácie.

"Len v minulom mesiaci sme urobili viac než za predošlých 13 rokov, poznamenal Stoltenberg.

Potvrdil tiež, že nová námorná operácia NATO v Stredozemnom mori vznikne transformáciou niekoľkoročnej akcie Active Endeavour (Aktívne úsilie), ktorá bola ako pomerne úzko zameraná protiteroristická operácia spustená v roku 2001 v reakcii na teroristické útoky v USA.

Vo Varšave je reportér Samuel Migaľ, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Byť zdravý je výhra
19:00 Simpsonovci XXX.
19:30 Profesionáli II.
20:30 Kingsman: Zlatý kruh
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VII.
20:55 Kosti
19:15 Garfield II.
19:35 Arthur a Minimojovia
20:00 Z rozprávky do rozprávky
18:35 Tvoje tvář má můj hlas
20:15 Sbohem, královno
22:10 Hotel Artemis